آنچه در روز اول سوگواره نی ناله گذشت

به گزارش خبرنگار رکنا از تبریز، روز گذشته اولین دروه سوگواره نی ناله با ادعای احترام به شهدای والا مقام آغاز بکار کرد که بهمن تقی‌پور دبیر اجرایی این سوگواره ترویج نهضت قیام امام حسین (ع) و تاثیر آن بر سایر ملت‌ها را از اهداف اصلی این سوگواره بیان کرد.

وی خاطرنشان کرد: برای ارتقای بنیه علمی نمایش‌های آئینی مذهبی از بخش تجربه این سوگواره حمایت ویژه خواهد شد.

تقی پور افزود: از بین آثار رسیده و استقبال بسیار خوب و عالی هنرمندان عزیز 10 اثر به مرحله رقاباتی این سوگواره راه یافتند که تا روز شنبه رقابت خواهند داشت.

وی در پایان ضمن تقدیر از عوامل برپایی این سوگواره گفت: زبان هنر بهترین راه انتقال مفاهیم دینی و نهادینه کردن ارزش‌های اسلامی در جامعه است واز تمامی حامیان این دوره از سوگواره از جمله کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز و شهرداری منطقه5 تبریز کمال تشکر و قدردانی را دارم.

علی جعفری آذر فرماندار تبریز نیز در این مراسم ضمن تقدیر از عوامل برپایی این سوگواره گفت: زبان هنر بهترین راه انتقال مفاهیم دینی و نهادینه کردن ارزش‌های اسلامی در جامعه است.

وی افزود:جهاد تبین و انتقال فرهنگ عاشورا کار امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) بود و تداوم تبین و تداوم کار جهادی این دو بزرگواروظیفه ی هنر مندان متعهد است.

جعفری آذر ادامه داد: عاشورا کامل ترین فرهنگ عملیاتی برای انقال شعایر اسلامی است و پیام آن تروج فرهنگ اسلامی گسترش نهضت مقاوت و تاثیر بر سایر ملت های دنیاست.

وی با بیان اینکه یزیدیان زمان برای کم رنگ کردن فرهنگ عاشورا با برنامه های مختلف تلاش می کنند گفت:این سوگواره ها بهترین راه برای انتقال پیام و فرهنگ عاشورا به نسل جوان است و هنرمندان ما باید به خوبی در این زمینه فعالیت کرده و این فرهنگ را عالم گیر کنند.

حکیمه غفوری رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز نیز در این مراسم با تاکید بر اهمیت تعزیه در هنرهای نمایشی ایران، افزود:شبیه خوانی می تواند با تاتر ممزوج شود و این کار می تواند به غنای آن کمک کند و در انتقال پیام عاشورا نقش بسزایی داشته باشد.

وی افزود:این هنر در سرتا سر دنیا موثر بوده است چناچه که می توان آثار ان را در نقاط مختلف دنیا از جمله هند و پاکستان مشاهده کرد.

رئیس کمیسون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی کلانشهر تبریز  ادامه داد:نهضت های آزادی بخش در جهان اسلام از این هنر آیینی و عاشورایی الهام گرفته اند واین هنر مقدمه ساز برای ظهور است زیرا که یک هدایت است برای رسیدن به اسلام ناب محمدی و اماده شدن برای ظهور منجی عالم بشیریت حضرت مهدی عج.

در ادامه روز نخست سوگواره، از ساعت 17با اجرای نمایش بازمانده به نویسندگی و کارگردانی حامد ترابی نهاد و با بازی حامد ترابی نهاد،مهسا بایرام زاده،کوثرهاشمی،پریسا فخاری و رها ممی زاده در پلاتو استاد حمیدی موسسه الف بروی صحنه رفت.

دومین نمایش بروی صحنه رفته نقاره خانی به نام علی بود که با استقبال تماشاگران و هنرمندان مواجه شد.

و نمایش پایانی روز نخست نمایش طشت گذاری بود که در محوطه موسسه الف اجرا شد.

گفتنی است، سوگواره نی ناله از بیستم تا 23 مرداد ماه در تبریز به دبیری بهمن تقی پور و با داوری استاد مهدی لزیری،شهرام خدایی، امیر حجازی، علیرضا رنجی پور،شهرام خزراعی و خانم مینا اکبری ادامه خواهد داشت.

کدخبر: 813634
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟