به گزارش رکنا ازقزوین، جلسه کارگروه مشترک تنظیم بازار و قرارگاه امنیت غذایی استان روز چهارشنبه به ریاست محمد مهدی اعلایی استاندار قزوین و با حضور اصانلو رئیس سازمان تعزیرات حکومتی کشور، پیله فروش معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری، کاظمی فرماندار قزوین، افضلی رئیس سازمان صمت استان، زین آبادی مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری، افلاطونی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، حسن پور مدیرکل تعزیرات حکومتی استان، سرهنگ حاجیان راد رئیس پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی قزوین، رنجبر رئیس بسیج اصناف قزوین و مدیران دستگاههای اجرایی عضو کارگروه در سالن جلسات استانداری با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار شد.
احمد اصانلو در این جلسه گفت: چالش های متعددی در این سازمان داشتیم که از جمله مجازات ها بازدارنده نبود و با اطاله دادرسی مواجه بودیم که با حمایت رئیس جمهور آیین نامه ها اصلاح و بازدارندگی آنها بیشتر شده و رسیدگی به پرونده ها در کمتر از 48 ساعت و گاهی 24 ساعت هم انجام می شود و امروز اگر گزارش های درست و مستندی به ما برسد با حضور موثر و میدانی به آنها رسیدگی کرده و با جدیت برخورد می کنیم.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی کشور در ادامه گفت، این برخوردها فقط با افراد متخلف است تا وضعیت بازار از شرایط عادی خارج نشده و مردم ناراضی نشوند و ما حامی تولیدکنندگان واقعی و کاسبان منصف هستیم.

وی تصریح کرد، سازمان تعزیرات حکومتی در گذشته منفعل و در 210 شهرستان اداره تعزیرات مستقر نشده بود و برخی روسای شعب ما همزمان به چند شعبه دیگر هم رسیدگی می کردند که این کمبود را با جذب نیروی جدید و قاضی جبران کرده ایم و به استان قزوین هم سه نفر سهمیه داده می شود.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی کشور بیان کرد، در گذشته زیرساخت و بستر مناسبی برای نظارت جدی تعزیرات در بازار ایجاد نشده بود و دستگاهها نیز به وظیفه نظارتی خود عمل نکردند اما دولت جدید که در مبارزه با قاچاق کالا و حذف رانت عزم جدی دار با انگیزه بیشتری وارد کار شده و امیدواریم به اهداف تعیین شده برسیم.

اصانلو اضافه کرد: برخی تصور کرده اند تعزیرات فقط در 4 قلم کالا باید ورود کند در حالی که تمام کالاها و خدمات مشمول قیمت گذاری و نظارت می شود.

 استان قزوین یکی از استان های صنعتی و کشاورزی برتر در کشور است

عزیزالله افضلی مدیر کل صمت قزوین در این جلسه افزود،استان قزوین به لحاظ صنعتی و سرمایه گذاری دارای رتبه ششم تا هفتم کشور است.

رئیس سازمان صنعت، معدن تجارت استان قزوین بیان کرد، تاکنون ۳۸ هزار و ۴۴۰ فقره بازرسی از ابتدای سال انجام شده است که منجر به تشکیل ۳۲۷۴ پرونده شده که جهت صدور رای به اداره کل تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

افضلی گفت،  در استان قزوین ۴۲۸۰۰ واحد صنفی مستقر شده است که عمدتاً در مرکز استان مستقر هستند. 

وی اضافه کرد، با توجه به سبقه تجاری قزوین تاکنون  ۵۰۰ کارت بازرگانی در استان قزوین وجود دارد.

مدیر کل اداره صمت استان قزوین با بیان اینکه مردم در سالجاری ۶۱۰۰ تماس با تلفن ۱۲۴ داشته اند، افزود ،از تماس های گرفته شده بیش از ۲۸۸۲ شکایت به ثبت رسیده است‌.

وی افزود،  استان قزوین در حوزه قطعات خودرو ، لوازم خانگی، کاشی و سرامیک و صنایع فولادی، هیدروکربن و روغن تصفیه جزو استان های شاخص در کشور است.

ستاد تنظیم بازار اجاره بهای واحدهای مسکونی را بررسی کند

محمد مهدی اعلایی در این نشست اظهارداشت،  موضوع نانوایی ها برای ما اهمیت دارد و باید نظارت وبازرسی ها تشدید شود تا تخلف در این عرصه به حداقل برسد.

استاندارقزوین تصریح  کرد،  نانوایایی که متعهدانه کار می کنند بایستی سهمیه آرد آنها بیشتر شده و نانوایان متخلف نیز سهم آردشان کاهش یابد تا بتوانیم وضعیت را کنترل کنیم.

وی بیان کرد، مرغ منجمد در فروشگاه زنجیره ای با قیمت پایین عرضه شود و خرید مرغ با قیمت بیشتر از تولیدکننده برای تنظیم بازار ضروری است.

استاندار قزوین یادآورشد،  سهمیه آرد برای برخی یک رانت ایجاد کرده و باید بررسی کنید ببینید با چه ملاکی به یک نانوا ۱۰۰۰ کیسه و به یک نانوا ۱۰۰ کیسه آرد تحویل می شود و نظام توزیع نیازمند ساماندهی است.

اعلایی بیان کرد،  صورت جلسات برخورد با نانوایان متخلف به اتحادیه هم ارسال شود تا مسئولان صنوف نیز در جریان نظارت ها قرار گیرند.

استاندار قزوین تصریح کرد، برای افزایش سرانه آرد نانوایان استان هم پیگیری خواهیم کرد تا به همه نیازها پاسخ داده شود.

اعلایی یادآورشد، خوشبختانه بیشتر نانوایان ما سالم و متعهد هستتد و مشکلات آنها را می دانیم که قیمت گذاری نان با اجاره بهای واحد و دستمزد کارگران همخوانی ندارد اما این شرایط دلیل نمی شود افرادی سوء استفاده کنند و موجب نارضایتی مردم شوند.

وی گفت،  در خصوص حمل آرد هم اجازه دهید هر نانوایی که تمایل داشت خودش برای جابجایی و حمل آرد اقدام کند تاهزینه بیشتری متحمل نشود.

استاندار قزوین خواستار تشکیل کمیته تخصصی برای بررسی نحوه توزیع آرد سهمیه ای میان نانوایان شد.

وی اظهارداشت،  در استفاده از مرغ سایز که هم سالم و هم اقتصادی است در قزوئین می توانیم پیشگام باشیم.

لیلا بیگدلی/قزوین

کدخبر: 811072
آیا این خبر مفید بود؟