به گزارش رکنا از قم، بهره‌برداری و عملیات اجرایی ۱۳ پروژه شهری بااعتباری بالغ‌بر هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در زمینه‌های فرهنگی، ورزشی، عمرانی، حمل‌ونقل و فضای سبز آغاز شد.

 

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر قم در این آیین گفت: افزایش ۲۰۰ ظرفیت پارکینگ در ضلع شرقی حرم مطهر، افزایش تقاطع هوشمند در مناطق ۴ و ۶ باهدف آرام‌سازی ترافیک،ایجاد پارکینگ‌های ویژه موتورسیکلت و نوسازی ۴۴ دستگاه تاکسی درون‌شهری آخرین اقدامات عملیاتی شهرداری قم در عرصه حمل‌ونقل است.

 

مسعود طبیبی با اشاره به چشم‌انداز تحولی حوزه حمل‌ونقل شهر، بیان کرد: توسعه تقاطع‌های چراغ‌دار یکی از اولویت‌های مهم مجموعه مدیریت شهری است.

 

وی با اشاره به اهمیت توسعه تقاطع‌های چراغ‌دار، ادامه داد: آرام‌سازی ترافیک و کنترل ترافیک عبوری دو قاعده مهم و اساسی در توسعه این قبیل تقاطع‌هاست که هم‌اکنون در برخی مناطق شهری در حال انجام است.

 

طبیبی گفت: افزایش ظرفیت زیرساخت‌ها مانند پارکینگ در کنار افزایش طول عمر زیرساخت‌های موجود مانند خط‌کشی‌های طولی و عرضی سطح معابر در این عرصه موردتوجه مدیریت شهری قم است.

 

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر قم با اشاره به بالا بودن آمار سوانح راهنمایی و رانندگی به‌خصوص در بین موتورسیکلت‌ها، تصریح کرد: سوانح و تصادفات موتورسیکلت‌ها در قم وضعیت مطلوبی ندارد.

 

وی عنوان کرد: شهر محل زندگی است و نه صرف تردد پرسرعت خودروها بنابراین اصل آرام‌سازی و مناسب‌سازی عبور و مرور عابران پیاده باید در سطح شهر توسعه یابد.

 

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر قم با تاکید بر اینکه پل‌های عابر غیرمکانیزه فاقد جذابیت جهت استفاده عمومی است، گفت: افزایش تعداد پل‌های عابر پیاده به آسانسور و پله‌برقی جزو اولویت‌های شهری است.

 

به همین مناسبت مجموعه فرهنگی ورزشی شهیدان شاطری و احداث و بهسازی ورودی شهر قم«محور شهید بادیان به بلوار شهید سلیمانی» در منطقه سه شهرداری قم به بهره‌برداری رسید.

 

همچنین بوستان خانواده حضرت مریم در منطقه یک به همراه چندین طرح حوزه حمل‌ونقل و ترافیک نیز در مناطق مختلف شهری در قالب افتتاح پروژه‌های جدید مجموعه مدیریت شهری قم به بهره‌برداری رسید.

 

عملیات اجرایی پروژه بزرگ هدایت آب‌های سطحی در بلوار آیت‌الله بافقی که اثربخشی ویژه‌ای در کنترل روان آب‌ها را در مناطق دو، سه و شش به دنبال خواهد داشت و فاز اول بهسازی بلوار شهید خداکرم شامل عملیات زیرسازی، اصلاح و روکش آسفالت در منطقه سه نیز در این مرحله آغاز شد.

 

پروژه‌های حوزه حمل‌ونقل و ترافیک نظیر بهره‌برداری از پل‌های عابر پیاده، هوشمند سازی تقاطع‌های شهری، احداث پارکینگ خودرو و موتورسیکلت، بهره‌برداری از خودروهای برقی حمل زائران و اجرای عملیات خط‌کشی معابر بارنگ نانو نیز در قالب پروژه‌های جدید مجموعه مدیریت شهری قم در این مرحله به بهره‌برداری رسید.

 

نظری/ قم

 

کدخبر: 807257
آیا این خبر مفید بود؟