به گزارش خبرنگار رکناازارومیه، پرویز امجدی در جلسه بررسی آبیاری مزارع سبزی و صیفی با آب های آلوده که با حضور رئیس گروه محیط زیست و سلامت غذا برگزار شد، اظهارکرد: شناسایی و برخورد قاطع با افراد خاطی در مناطقی که آب سالم وجود دارد ولی کشاورز به دلیل سوء استفاده و کاهش هزینه ها از آب فاضلاب استفاده می نماید، در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: روان آب های زیادی وجود دارد که به آبهای سطحی سرازیر می شود و متاسفانه در طول مسیر با انشعاب فاضلاب اختلاط پیدا کرده و گاها کشاورزان به دلیل نبود آب سالم و یا صرفه جویی در هزینه‌های کشت از این آبها برای ابیاری مزارع استفاده می نمایند و با توجه به اهمیت موضوع و مرتبط بودن آن با سلامت جامعه باید نگاه ویژه به این مورد داشته باشیم.

نفیسه طوسی رئیس گروه محیط زیست و سلامت غذای سازمان جهاد کشاورزی استان نیز با اشاره به دستگاه های ذیربط در این زمینه بیان کرد: سازمان محیط زیست مسئول پیشگیری از آلودگی آب، بهداشت مسئول سلامت جامعه و گزارش موارد آلودگی و جهاد کشاورزی مسئول آموزش و ترویج تاثیر کیفیت اب مورد استفاده در کشاورزی بر سلامت جامعه و جلوگیری از کشت سبزی و صیفی در مناطق آلوده و عدم تخصیص نهاده به کشاورزان خاطی است.

همچنین طوسی با تاکید بر اینکه به کشاورزانی که به آب سالم دسترسی ندارند، نباید اجازه کاشت محصولات تازه خوری را داد، گفت: در مناطق آلوده از کشت هر نوع سبزی و صیفی به دلیل تازه خوری جلوگیری شود و با ترویج و آموزش کشاورزان الگوی کشت منطقه را تغییر داد.

 وی افزود: در صورت شناسایی مزارع آبیاری شده با آب فاضلاب، کشاورز به دادگاه معرفی و طبق دستور قضایی محصول آلوده تخریب، از بهره‌برداری جلوگیری و حتی شخم زده می‌شوند.

 برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی و نصب بنر و اعلام پیگرد قانونی از جمله اقدامات صورت گرفته جهاد کشاورزی در این زمینه بوده است .

آذربایجان‌غربی/کریم معجنی 

کدخبر: 805157
آیا این خبر مفید بود؟