به گزارش خبرگزاری رکنا در اردبیل؛ رضا قاسمیان، معاون سیاسی، امنیتی استاندار اردبیل گفت: در شرایطی که این استان برای میزبانی رویداد ۲۰۲۳ پایتخت گردشگری کشور‌های عضو اکو آماده می‌شود، این رویداد با حضور تمامی میزبانان بین‌المللی متفاوت‌تر و آراسته‌تر برگزار خواهد شد.

 وی در آئین اختتامیه جشنواره آش شهرستان نیر آش را یک غذای کامل و ضامن سلامتی با انواع ویتامین‌ها دانست و گفت: در طول مدتی که مردم ایران انواع روش‌های تغذیه را تمرین کردند به این نکته رسیدند که آش یک غذای کامل بدلیل محتوا و ترکیبات آن برای سلامتی است.

قاسمیان از به راه افتادن فرهنگ برگزاری جشنواره آش در کل کشور خبرداد و گفت: برگزاری جشنواره آش در منطقه بولاغلار نیر نمادی است که می‌توان در کل کشور از آن فرهنگ‌سازی و الگوسازی کرد.

فرماندار نیر هم در این جشنواره با بیان این که شهرستان نیر دارای قابلیت‌های منحصر بفرد گردشگری است، گفت: استفاده بهتر از این قابلیت‌ها می‌تواند رونق بخش گردشگری منطقه را به دنبال داشته و برای خیل بیکاران اشتغال‌زایی کند.

شهرام محمدی گفت: امسال این جشنواره به صورت ملی برگزار شد و قرار است به یک ظرفیت عظیم معرفی توانمندی‌های صنعت گردشگری استان اردبیل برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود.

او با تاکید بر این که برگزاری این جشنواره می‌تواند بیش از پیش قابلیت‌های گردشگری شهرستان نیر را معرفی کند، گفت: مردمی بودن این جشنواره مهم‌ترین اعتبار آن است.

فرماندار نیر از شهرستان نیر به عنوان منظرگاه طبیعت‌گردی و زیبایی‌های منحصر بفرد توریست درمانی یاد کرد و گفت: چشمه‌های متعدد آبگرم معدنی در این شهرستان نظیر بوشلو، قینرجه، سقزچی، ایستی سو، حمام دره سی و چشمه قره شیران همه ساله به ویژه در نیمه نخست سال پذیرای هزاران گردشگری است که از مناطق مختلف کشور به این منطقه سفر می‌کنند تا از جذابیت‌ها و زیبایی‌های آن استفاده کنند.

محمدی از ساماندهی منطقه نمونه گردشگری بولاغلار و چشمه‌های جوشان آن خبرداد و افزود: این منطقه که قرار است با حضور سرمایه‌گذاران به یک قطب گردشگری در منطقه تبدیل شود زمینه خوبی را فراهم کرده تا به صورت داخلی و خارج از کشور به این تفرجگاه گردشگرانی ورود پیدا کنند و زمینه برای بهره‌برداری آن‌ها از زیبایی‌ها و جاذبه‌های متعدد فراهم آید.

او همچنین با اشاره به ثبت بیش از ۱۱ اثر تاریخی گران سنگ در این منطقه نظیر کاروانسرای شاه عباسی، غار نظامی، روستای گلستان و قلعه بوینی یوغون بیان کرد: شهرستان نیز به دلیل واقع شدن در مسیر گردشگری و توریست درمانی به سمت آذربایجان شرقی در یک موقعیت خوب و ممتازی است و تلاش بر این است تا زمین‌های فراهم شود تا این شهرستان به معبری با ظرفیت خوب گردشگری تبدیل شده و سالانه از این محل رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی را شاهد باشیم.

محمدی رویکرد دولت و مسئولان استانی را در زمینه جذب سرمایه‌گذاران بویژه در مناطق گردشگری مثبت ارزیابی کرد و گفت: با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سعی کردیم تا توان خوبی را برای حضور سرمایه‌گذاران در این منطقه فراهم کنیم.

در پانزدهمین جشنواره ملی آش و غذا‌های سنتی منطقه نمونه گردشگری بولاغلار شهرستان نیر ده‌ها بانوی آشپز در رقابتی تنگاتنگ به هنرنمایی پرداختنه و هیات داوران این جشنواره نیز بهترین آش را از نظر کیفیت، طعم و نیز مقبولیت عموم هموطنان انتخاب کردند.

بر اساس رای هیات داوران در این جشنواره آش ترش زهرا حیدری از زنجان و آش الیان خانم سلیمی از خراسان رضوی اول و دوم شد و آش گیلدیگ خانم موسویان از اردبیل و آش شله خانم صالح از مشهد مقدس مشترکا سوم شد.

همچنین غذای سنتی خوراک شیش انداز رباب محمدی از زنجان و خوراک کته فرانک محمدی از اردبیل اول و دوم شد و در بخش نان نیز نان خانم خیراندیش از اردبیل سوم شد.

در این جشنواره در غرفه‌های مختلف آش‌های محلی از جمله آش دوغ، گیلدیک آشی، ترشی آشی، آش کشک و آش گوجه عرضه شد.

برگزاری بازی‌های محلی و بومی، برپایی غرفه‌های نقاشی و هنر و اجرای موسیقی آذری از دیگر بخش‌های این جشنواره بود.

شهرستان نیر در ۳۰ کیلومتری جنوب اردبیل و در مسیر جاده ترانزیتی استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی قرار دارد.

 

کدخبر: 804736
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟