به گزارش رکنا از قم، سید مجتبی خیام نکویی پیش از ظهر امروز در آئین تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی که در سالن کرامت استانداری قم برگزار شد، ضمن تبریک عید غدیر، اظهار داشت: امیدواریم برگزاری این‌گونه نشست‌ها، رونق و توسعه بخش کشاورزی و در نتیجه گسترده‌شدن سفره مردم را در پی داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه این مراسم‌ها هرساله در سطوح استانی و ملی برگزار می‌شود، عنوان کرد: تا زمانی که به اهمیت حوزه‌ای که در آن فعالیت می‌کنیم پی نبریم نمی‌توانیم این تجلیل‌ها را به خوبی درک کنیم.

 

معاون وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اینکه جنگ اوکراین و روسیه به خوبی اهمیت غذا و کشاورزی را به دنیا نشان داد، مطرح کرد: سالیانه حدود 10 الی 15 میلیارد دلار واردات مواد غذایی داریم که بخشی از آن به روغن و بخشی از آن به خوراک دام و طیور اختصاص دارد.

 

وی با بیان اینکه حدود 95 درصد از نیاز کشور به روغن از طریق واردات تامین می‌شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه این واردات در شرایطی انجام می‌شود که آمادگی کامل برای تولید 100 درصد نیاز کشور را داریم.

 

خیام نکویی با اشاره به لزوم رسیدن به امنیت پایدار در حوزه غذایی، تصریح کرد: در این راستا و برای رسیدن به این هدف باید از فناوری و علوم روز استفاده کنیم.

 

وی افزود: اگر کشاورزان ما دانش‌بنیان باشند با تمام مشکلاتی که وجود دارد این تضمین نیز وجود خواهد داشت که در سال‌های آینده هیچ مشکلی در حوزه تولید محصولات کشاورزی و غذایی نداریم.

 

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه افزایش کمی، ارتقای کیفی و حفظ ارزش افزوده در داخل کشور سه هدف دانش‌بنیان شدن کشاورزان است، یادآور شد: بیش از 8 هزار و 300 گونه گیاهی در ایران داریم که بیش از 2 هزار گونه آن گیاهان دارویی است و اگر بتوانیم از ظرفیت‌های موجود در این بخش استفاده کنیم به درآمد فروش نفت احتیاج نخواهیم داشت.

 

وی با اشاره به اینکه امروز اولویت ما این است که سفره مردم کوچک نشود، ابراز کرد: در این راستا نخستین وظیفه ما این است که هزینه تولید برای کشاورزان را کاهش دهیم و اگر کشاورزان ما دانش‌بنیان شوند این کاهش هزینه نیز اتفاق خواهد افتاد.

 

خیام نکویی با بیان اینکه از کشاورزان به شکل ویژه حمایت خواهیم کرد، بیان کرد: کسانی که در تولیدات کشاورزی فعالیت می‌کنند، یک عبادت بسیار بزرگ را انجام خواهند داد.

نظری / قم

 

کدخبر: 803691
آیا این خبر مفید بود؟