به گزارش رکنا از قم به نقل از روابط عمومی آستان حضرت معصومه(س)، آیت‌الله سیدمحمد سعیدی در دیدار اعضای هیات امنای کنگره امناءالرسل، افزود: کنگره‌هایی همانند امناالرسل که علما را معرفی می‌کنند در حد خودشان پاسخگو و خنثی‌کننده ترفند دشمنان است و قدرت ایجاد تعامل و تفاهم بیشتر بین دو حوزه ارزشمند نجف و قم را دارد.

 

وی اضافه کرد: یکی از اهداف برگزاری این کنگره‌ها این است که نادیده‌های زندگی علما را برای طلاب و فضلا به انگیزه اسوه بودن و الگوگیری دیدنی کنیم.

 

وی با بیان این‌که این کنگره‌ها پاسخ به شبهاتی است که می‌گویند علما در حوزه چه می‌کنند و حوزه چه خروجی دارد، ادامه داد: این کنگره‌ها گامی در مسیر ترویج معارف اهل‌بیت(ع) است، زیرا امام هشتم(ع) فرمودند اگر مردم کلام زیبای ما را بشنوند، از ما تبعیت می‌کنند.

 

سعیدی با بیان اینکه نباید کاری را پرحجم و پر تبلیغات شروع کرد و در گام‌ها بعدی رو به افول رفت، گفت: تجلیل از یک شخصیت ساده‌زیست نباید با تشریفات همراه باشد، زیرا این دقیقا ضد چیزی است که می‌خواهیم ترویج کنیم و از آن تقدیر کنیم؛ از طرف دیگر ساده برگزار کردن به معنی کم‌کاری و کم‌حجم کار کردن نیست، بلکه به معنای پرهیز از تشریفات و اسراف‌کاری‌هاست.

 

وی با بیان این‌که در کنگره تجلیل از علما جای نقد را هم باید باز گذاشت، افزود: نقد آرا و نظرات علما از دیرباز در حوزه شیعی مرسوم بوده و علما ضمن احترام نظرات همدیگر را نقد می‌کردند، بنابراین در این نوع کنگره‌ها باید جای نقد را هم باز گذاشت تا نظرات متفاوت هم مطرح شوند.

 

در ابتدای این دیدار، دبیر کنگره امناءالرسل با بیان اینکه این کنگره با هدف تقویت ارتباطات علمی حوزه علمیه قم و نجف و سایر حوزه‌های شیعی طراحی شده است، گفت: با توجه به اینکه حوزه قم و نجف دو حوزه قوی هستند ارتباط بین این دو حوزه را در اولویت قرار دادیم.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین رضا اسکندری با بیان اینکه این ایده نزدیک به سه سال قبل با جمعی از فضلای حوزه علمیه نجف و قم مطرح شد، گفت: به موازات تشکیل دبیرخانه کنگره در قم، یک دبیرخانه هم در نجف با محوریت مجموعه‌های علمی و فرهنگی تشکیل شده است که این دو دبیرخانه از نظر محتوا و سرفصل‌های کنگره مشترک هستند، ولی از نظر اجرا ما اجرای کنگره در ایران را به عهده داریم و اجرای کنگره در عراق بر عهده کنگره مستقر در نجف است.

 

وی با بیان اینکه تعامل میان اندیشمندان دو ملت ایران و عراق می‌تواند به وحدت بیشتر مردم منجر شود، افزود: یکی از راهکارهای اساسی تعامل بین حوزه‌ها این است که از بزرگان دو حوزه را تکریم کنیم و این بزرگان را به جوامع شیعی و طلاب معرفی کنیم.

 

وی با بیان این‌که آیت‌الله خرسان مورد اتفاق همه علما و مردم عراق است، گفت: آیت‌الله خرسان در ماجرای تبعید امام خمینی(ره) به نجف برای ایشان یک وعده نماز در مسجد خود هماهنگ کرد و کرسی درس برای ایشان اختصاص داد و با آقا مصطفی خمینی نیز ارتباط نزدیک خانوادگی داشت.

 

اسکندری با بیان اینکه در کنگره امناء الرسل با همکاری مؤسسه نور یک نرم‌افزار از مجموعه آثار آیت‌الله خرسان تهیه شده است که در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد، افزود: این کنگره در ایران در روزهای آخر ماه محرم مصادف با دوم و سوم شهریور و در عراق در اواسط ماه ربیع‌الاول مصادف با ۱۵ و ۱۶ مهرماه برگزار می‌شود.

نظری / قم

کدخبر: 794956
آیا این خبر مفید بود؟