راه‌اندازی اولین پالایشگاه محصولات زایمانی در حال انجام است

به گزارش خبرگزاری رکنا در اردبیل؛ دکتر ضرابی، مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به فعالیت بیش از ۳۱ دفتر نمایندگی در استانها اظهار کرد: در برخی از استان‌ها هم در مرکز استان و هم شهرستان‌ها دفتر برقرار است.

به گفته وی استان اردبیل به عنوان یکی از دفاتر فعال از سال ۸۸ فعالیت خود را شروع کرد و و به جز اردبیل درسه  شهرستان پارس‌آباد، مشگین‌شهر ، خلخال نیز امکان خونگیری وجود دارد.

 وی اضافه کرد: در حال حاضر بیشترین کاربرد سلول های خون بند ناف در بیماری‌های خونی شامل تالاسمی، انواع سرطان خون، بیماری نقص سیستم ایمنی و کم‌خونی‌های مادرزادی انجام می شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ کارآزمایی بالینی در دنیا برای بیماری‌های اطفال و بالغین شامل فلج مغزی، اوتیسم، ناهنجاری قلبی نوزادان، اس ام آ، آسفکیس، دیابت، سکته مغزی، آلزایمر، ام اس پارکینسون، انفارکتوس قلبی آرتژیت وجود دارد، اضافه کرد: کارآزمایی بالینی در حال حاضر برای بیماران فلج مغری اطفال بین ۴ تا ۱۴ سال در حال انجام است که در طرح دوم ۷۰ بیمار تزریق سه نوبت سلول مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

ضرابی ادامه داد: همچنین در خصوص بیماری اوتیسم مطالعه برای ۶ بیمار و در بیماری آرتروز فاز یک مطالعه برای ۷ بیمار در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه نمونه خون بند ناف برای مدت نامحدود قابل نگهداری می شود، اظهار کرد: استاندارد جهانی نگهداری خون بند ناف۲۵ سال است به طوری که احتمال تغییر آن وجود دارد.

وی بیان کرد: نمونه خون بند ناف در کمترین زمان ممکن باید ذخیره‌سازی شود تا ذخیره این نمونه‌ها درون تانک‌های نیتروژن مایع در کم‌ترین زمان ممکن صورت بگیرد.

به گفته وی خونی که در بندناف وجود دارد عمدتا دور ریخته می‌شود در حالی که بسیار ارزشمند است و به صورت متغیر حجم ۸۰ تا ۲۰۰ میلی لیتر را دارد که بسته به اندازه بندناف اندازه جفت و جنین میزان متغیر دارد.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون از کشورهای همسایه ترکیه ترکمنستان، رومانی، افغانستان، اردن، نروژ، کانادا، انگستان و امارات جمع‌آوری نمونه انجام می‌یابد که این موضوع نشان دهنده این است که اعتمادسازی اتفاق افتاده و در کشور ما نمونه‌های خارجی در حال ذخیره سازی است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با اشاره به اینکه خون بند ناف برای ۲۰ تا ۳۰ بیمار قابل استفاده است، اضافه کرد: در حال حاضر از پرده داخل رحم به عنوان یک زخم پوش استفاده می شود به طوری که در آینده نزدیک مراحل راه‌اندازی اولین پالایشگاه محصولات زایمانی نیز در حال انجام است.

 

آیا این خبر مفید بود؟