دستگاه قضایی در تشکیل بسیاری از پرونده های قضایی نقشی ندارد،

به گزارش خبرنگار رکنا ازقزوین، علی شعبانی در حاشیه برگزاری این میز خدمت و در جمع مردم شهرستان آبیک افزود: همانطور که مردم در مواجهه با بیماری و مسائل درمانی به پزشک مراجعه می کنند، در مراودات اجتماعی و انعقاد قراردادهای مختلف باید به فردی که به مسائل حقوقی آگاه است، مراجعه کرده و مشورت کنند تا در آینده به دلیل عدم آگاهی به قوانین درگیر دعاوی حقوقی و کیفری نشوند.

شعبانی در ادامه تاکید کرد: مردم باید بدانند که قاضی بر اساس ادله، مدارک و مستندات ارائه شده از سوی طرفین رسیدگی می کند و مبادرت به صدور رای می نماید و به همین خاطر مردم در مراجعه به محاکم قضایی باید ادله کافی در اختیار داشته باشند و اینکه قاضی باید صرفاً بر اساس ادعا و بدون ارائه مستندات رای به نفع آنها صادر کند، انتظار درستی نیست و این شیوه از چارچوب قوانین شرع و قضاوت خارج است.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش پرونده های قضایی، ایجاد صلح و سازش در جامعه امروز یک ضرورت است و باید مورد توجه قرار گیرد و انتظار این است ریش‌سفیدان و معتمدین محلی نگذارند اختلافات میان افراد منجر به تشکیل پرونده شود و با میانجی‌گری مسائل و مشکلات را قبل از طرح دعوا حل و فصل نمایند. 

رییس کل دادگستری استان قزوین در پایان خاطرنشان کرد: رعایت قوانین و مقررات باید در جامعه نصب‌العین قرار گیرد و هر فردی در هر جایگاه و موقعیت اجتماعی که قرار دارد باید خود را مقید به قانون بداند و اگر به قوانین به درستی عمل شود، بسیاری از مسائل و مشکلات مردم و جامعه به حداقل می رسد بداند.

گفتنی است در این دیدار مردم مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی خود را با مسئولان قضایی استان مطرح و در خصوص برخی دستورات قضایی لازم صادر شد و مقرر گردید؛ مکاتبات مردم در کارگروهی ویژه در استان مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.     

 

آیا این خبر مفید بود؟