محصولات گلخانه ای استان یزد شناسنامه دار می شوند

به گزارش رکنا از یزد، اکبر شیخعلیشاهیتاکید کرد: با توجه به تاکید اخیر وزارت جهادکشاورزی مبنی بر لزوم اخذ شناسنامه تولید و گواهی سلامت محصولات کشاورزی و محصولات گلخانه ای صادراتی توسط معاونت غذا و دارو،  لزوم کنترل و مدیریت گلخانه ها بیش از بیش احساس می شود.

وی افزود: باتوجه به اینکه استان یزد در جایگاه تولید محصولات گلخانه ای جایگاه دوم کشوری رادارد . باید کنترل محصولات را انجام دهیم و هدف از کد گذاری محصولات نیز همین موضوع هست .

شیخعلیشاهی با بیان اینکه اعتماد گلخانه دارها به کارشناسان باعث رونق تولید در بخش شده است گفت: گلخانه ها واحدهای فوق تخصصی در ثمره دانش فنی برای ادامه کار و اقتصادی بودن باعث موفقیت در این بخش شده اند و با توجه به وظیفه تعریف شده برای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در دستورالعمل نظام گلخانه ای کشور مبنی بر استفاده از کارشناسان مسئول فنی و یا مسئولین فنی تجربی در واحدهای گلخانه ای، این سازمان می تواند کمک بسیار موثری در مدیریت گلخانه ها داشته باشد.

شیخعلیشاهی تاکید کرد در حال حاضر مسوولان فنی مستقر در واحدهای تولیدی بخش کشاورزی برای شروع دوره کشت جدید در پاییز 1401 باید نسبت به ثبت گزارش وضعیت تولید از زمان تهیه بستر تا زمان فروش محصول در سامانه سانکا اقدام کنند که خروجی این اطلاعات در قالب QR code به عنوان شناسنامه محصول شناخته می‌شود و بازرگانان و فعالان اقتصادی و صادرکنندگان محصولات کشاورزی می‌توانند به استناد این گزارش که ضامن کیفیت محصولات کشاورزی می‌باشد، نسبت به تامین محصول اقدام کنند.

این مقام مسئول افزود، شناسنامه محصول در سامانه سانکا به چهار زبان فارسی، انگلیسی، روسی و عربی قابل مشاهده است و بازرگانان در کشورهای مقصد نیز می‌توانند با اسکن QR code تولیدشده، از وضعیت و شرایط تولید محصول به ویژه موقعیت جغرافیایی واحد تولیدی، نوع بذر، وضعیت تغذیه، نحوه مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی و سایر عوامل موثر در تولید آگاهی پیدا کرده و با اطمینان از کیفیت محصول نسبت به انعقاد قرارداد خرید اقدام کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟