بازدید خبرنگاران از پروژه‌های شاخص شهرداری قزوین

به گزارش خبرنگار رکنا ازقزوین، اصحاب رسانه در این برنامه چند ساعته از روند پیشرفت فیزیکی چهار پروژه تکمیل پروژه‌ های خانه تئاتر شهر قزوین، کمربندی آیت الله بارک بین (کمربند شرق)، یادگار امام(ره) و بام شهر قزوین بازدید به عمل آوردند و

معاون عمرانی شهرداری قزوین نیز به تشریح برنامه‌های پیش رو در راستای اتمام آن در جهت خدمت‌رسانی ایده آل به مردم پرداخت.

معاون عمرانی شهردار قزوین بیان کرد: بعضی استان‌ها وارد ساخت رینگ دوم و سوم کمربندی شهر شده‌اند و با توجه به این آمار و نیز با توجه به این مسئله که شهر قزوین جز ۶ شهر کشور است که طرح جامع ترافیک دارد به منظور کمک به کاهش ترافیک شهر قزوین کمربندی قزوین در دو لاین شمال به جنوب و جنوب به شمال در دست احداث قرار دارد.

ههه

وی ادامه داد: این پروژه دارای حاشیه فضای سبز است و در انتهای محور شمال به جنوب ۵ متر بین سواره راه و پیاده راه فضای سبز تعبیه شده است و در هر ۸۵۰ متر از طول مسیر سرویس بهداشتی اتاق مادر و کودک و کیوسک دوچرخه در نظر گرفته‌ایم.

وی با بیان این نکته که در کنار رینگ شهر رودخانه ارنجک قرار دارد مطرح کرد: محیط رودخانه در این پروژه ساماندهی شده است و در شرق آن از دیوار وزنی بتنی و در غرب از سنگ و ملات استفاده کرده‌ایم ولی برای عبور سیلاب‌ها و جذب بهتر آن در زمان نیاز به زمین کف محل عبور رودخانه به حالت طبیعی مانده است و در این زمینه تفاهم‌نامه سه جانبه بین شهرداری قزوین، استانداری و آب منطقه‌ای قزوین لحاظ شده است به این شکل که آب منطقه‌ای متولی آب، شهرداری مجری طرح و نظارت به عهده استانداری بوده است.

علمی گفت: طول این پروژه ۵.۵ کیلومتر است و برای دو فاز این پروژه مبلغ ۵۰ و ۱۰۰ میلیارد تومان براورد هزینه داشته‌ایم و انتظار می‌رود این پروژه در دهه مبارک فجر یسال جاری به بهره برداری برسید.

وی در خصوص انشعابات رودخانه باراجین در انتهای ضلع غربی پروژه نیز توضیح داد: در این بخش دیواره بتنی داریم به صورت کانال کشی فعال می‌شود و جایگزین نهرهای سنتی می‌شود خواهد شد.

معاون عمرانی شهردار قزوین افزود: این پروژه دو دستگاه پل دارد که پل اول در میدان شورا و پل دوم در مسیر جاده اتصال روستای ارنجک به قزوین است و قبلاً دغدغه آبگرفتگی در محل پل را داشتیم که امروز با انجام این پروژه مشکل برای همیشه حل شده است

واتا

این مسئول اذعان کرد: در همین پروژه سد لاستیکی نیز در نظر گرفته شده که ارتفاع آن بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ سانت خواهد بود و سد بادی است که می‌توان آن را برپا کرده و یا برای عبور آب آن را برداشت با این حال از فضای ایجاد شده توسط سد لاستیکی می‌توان به عنوان منظر زیبای شهری و تفرجگاه استفاده کرد.

مدیر منطقه ۲ شهرداری قزوین گفت : پروژه تئاتر شهر منطقه دو شهرداری قزوین یکی از پروژه های مهم عمرانی این منطقه در زمینه فرهنگی است که امیدواریم پس از بهره برداری مورد استقبال و استفاده مناسب هنرمندان قزوینی قرار گیرد.

سلیمان بهرامی افزود : البته این پروژه در کنار پروژه های دیگر تئاتر شهر قرار دارد و همزمان اجرای نمای آلومینیومی و اجرای نمای کرتین وال این پروژه هم در حال انجام است.

بهرامی اضافه کرد: برای احداث این پروژه از ظرفیت مشاوره ای هنرمندان قزوینی هم استفاده شده و سعی شده این پروژه به گونه ای احداث شود که مورد استفاده مطلوب آنها قرار بگیرد.

مدیر منطقه دو شهرداری قزوین اظهار داشت : این منطقه در حال حاضر پروژه های عمرانی مختلفی را در زمینه های مختلف فرهنگی، تفریحی، ورزشی و غیره در حال احداث دارد.

بهرامی تاکید کرد : هم اکنون این پروژه  از نظر پیشرفت فیزیکی ساختمان بیش از ۸۱ و نیم درصد و از نظر محوطه و فضا سازی نزدیک به ۶۰ درصد اجرایی شده است که برای این پروژه محوطه ای سه هزار مترمربعی شامل ۲ نمایش روباز، سکوی‌های تماشاچیان در نظر گرفته شده است که در حال اجراست.

ن

وی ادامه داد: فاز اول پروژه در مهرماه ۱۳۹۷ شامل احداث ساختمان با قرارداد پنج میلیارد تومانی آغاز شد، همچنین فاز دوم در آذر ۱۳۹۸ شامل تکمیل ساختمان (خرید اقلام تاسیساتی) و احداث محوطه با قرارداد  هشت میلیارد تومانی آغاز شد

وی تصریح کرد: برای اجرای فاز سوم می‌بایست قراردادهای نمای کرتین‌وال طبقه همکف، پنجره آلومینیومی طبقه اول، نورپردازی پشت نمای ساختمان منعقد و آغاز شود .

معاون عمرانی شهردار قزوین در ادامه این بازدیدها به پروژه بام شهر قزوین اشاره کرد و گفت: معمولاً در کشورهای اروپایی برای ساخت و جانمایی پیاده راه‌ها و پارک‌ها مسیرهایی را انتخاب می‌کنند که بیشتر مورد استفاده و استقبال مردم قرار دارد، ما نیز در پروژه بام شهر قزوین از این دیدگاه بهره برده‌ایم و مسیری که بیشتر برای پیاده روی توسط مردم انتخاب می‌شد را مورد ساخت قرار داده‌ایم.

وی گفت: این پروژه در ۴ سکو با دیوار سنگی سازگار با محیط، دارای نشیمن و آلاچیق است و در آن فضای مناسب برای افراد کم توان نیز در نظر گرفته شده است.

علمی با بیان این موضوع که پروژه تا ۳ ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید گفت: این پروژ با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان به انجام می‌رسد و در فازهای بعدی کافی شاپ و دریاچه نیز خواهد داشت.

این مسئول گفت: پیش تر بیشتر امکانات در شمال مجموعه بود که این پیاده راه به نوعی امکانات منطقه باراجین را در مجاورت با مزار شهدا و باغ موزه دفاع مقدس بالانس کرده است

معاون فنی و عمرانی شهرداری قزوین نیز در بازدید خبرنگاران از این پروژه گفت : کمربندی شرق قزوین دسترسی شمال به جنوب شهر و ترافیک محدوده مرکزی را تسهیل می‌کندو از سوی دیگر می تواند ضلع شمال شرقی به ضلع جنوب غربی رینگ کمربندی دور شهر قزوین را تکمیل نماید.

سید محمد علمی افزود: این پروژه که در دولاین شمال به جنوب اجرایی می شود می تواند در کنار ایجاد مسیر دسترسی برای روستای ارنجک و کنترل ترافیک شهر معضل آب گرفتی در این بخش را نیز کنترل کند، چرا که با اجرای دو دستگاه پل، مسیر پیاده روی، مسیر دوچرخه سواری و در کنار آن اجرای دیوار بنتی برای کنترل رودخانه موازی این مسیر ساحلی با شیب کنترل شده و مناسب ایجاد کرده است.

معاون عمرانی شهرداری قزوین گفت: درحاشیه این کمربندی رودخانه باراجین به عرض ۵۰ متر بستر سازی شده است که به طول پنج و نیم کیلومتر در حاشیه مسیر پیاده روی جذابیت خاصی ایجاد خواهد کرد.

فقق

علمی تصریح کرد: همچنین خدمات رفاهی نظیر اتاق مادر و کودک، مسیر های پیاده روی و فضای سبز برای این کمربندی در نظر گرفته شده است که در مجموع طی دو فاز ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار به تکمیل آن اختصاص داده شده است که تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

طرح تقاطع غیرهمسطح یادگار امام (ره) بیش از ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

مقصد بعدی این تور رسانه ای پروژه تقاطع غیر همسطح یادگار امام (ره) بود، پروژه ای که با اجرای آن شهروندان استان قزوین از بعد ترافیکی از شهر رضایت بیشتری خواهند داشت ، چرا که به گفته کارشناسان بهره برداری از این طرح می توانند  اصلی ترین شریان ارتباطی قزوین را از ترافیک رهایی بخشد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قزوین از پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه یادگار امام (ره) خبر داد و گفت: ۳۵ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه هزینه شده است.

وی خاطرنشان کرد: طرح یادگار امام اصلی ترین شریان خیابان نادری و به راه اهن است و شمالی و جنوبی شهر در طرح جامع شهری ۳۵۰ هکتار به قزوین اضافه می شود تعاونی ۹ گانه مستقر است،

علمی خاطرنشان کرد: در ادامه این تقاطع غیر همسطح نمایشگاه بین المللی و ورزشگاه ۱۵ هزار نفری را داریم، فاز اول به بهره برداری رسید، در فاز دوم شامل رمپ شمال شرق و شمال غرب به مرحله آسفالت رسیده است.

اتصال تقاطع یادگار امام با میدان روبرو است که براساس طرح جامع شهر قزوین یک بلوار ۴۵ متری به این میدان قطع خواهد شد  .

به گفته کارشناسان این پروژه در حال حاضر ۷۵ درصد  پیشرفت فیزیکی تا دو ماه اینده به بهره برداری می رسد که کارکرد اصلی آن اتصال شمال شهر به جنوب شهر است و با اعتباری نزدیک به ۳۵ میلیارد تومان در حال اجراست.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟