دولت درصدد اصلاح و ترمیم شیوه معیوب پرداخت یارانه ها است

به گزارش خبرنگار رکنا از تبریز، اکبر فتحی در نشست شورای معاونین و مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی برای سال جاری دولت را مکلف به حذف ارز ترجیحی و آزادسازی نرخ ارز کرده است، افزود: بر این اساس پیش‌بینی می شود تا دو ماه آینده هیچ ارزی با نرخ ترجیحی واگذار نشود.

 

وی اصلاح و هدفمند کردن نظام پرداخت یارانه‌ها را ضرورت فوری برای کشور دانست و اظهار داشت: باید اذعان کرد که نظام معیوب و نادرست پرداخت یارانه ها به خصوص در حوزه کشاورزی، نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی کمر مملکت را شکسته است.

فتحی تشریح کرد: هر دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی با ارز نیمایی ۲۰ هزار تومان فاصله قیمتی دارد و این یعنی پارسال دولت برای نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت کرده است که سرانه آن مبلغی بیش از ۳ میلیون تومان برای هر ایرانی است، اما آیا احساس می‌شود که هر ایرانی در سال گذشته بیش از ۳ میلیون تومان یارانه نهاده‌های دامی دریافت کرده است؟

 

وی با بیان اینکه بحث حذف یارانه‌ها به هیچ وجه مطرح نیست و تنها نحوه پرداخت آن تغییر کرده است، ادامه داد: از این پس یارانه ها به خود مصرف‌کننده پرداخت خواهد شد تا از سوء استفاده‌های احتمالی جلوگیری و از عواید ناشی از آن نیز برای بهبود و ارتقای بهره‌وری تولید استفاده شود.

فتحی به لزوم تضارب آرا جهت رسیدن به یک رهیافت مناسب در این رابطه اشاره و اضافه کرد: تمامی سلایق و جناح‌ها باید در ساختن ایرانی آباد با هم متحد باشند، چراکه همه معتقدند این نحوه پرداخت یارانه‌ها اقتصاد کشور را با مشکل مواجه کرده است و اگر خواص جامعه، آحاد مردم را نسبت به ضرورت و مزایای اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها تفهیم و آگاه‌سازی کنند، این طرح به‌ آسانی قابل اجرا خواهد بود.

وی بر لزوم استفاده هرچه بیشتر و بهتر از تکنولوژی‌های روز از جمله نقشه‌ها و تصاویر ماهواره‌ای در موضوعات مختلف کشاورزی تاکید کرد و ارائه گزارش کار واحدهای مختلف در این زمینه را خواستار شد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟