در اجرای طرح های آبرسانی روستایی یکی از مشکلات جدی ما معارضان محلی است

به گزارش خبرنگار رکنا ازقزوین، داراب بیرنوندی در خصوص وضعیت منابع آبی و اجرای طرح های عمرانی در روستاها اظهارداشت: در استان 804 روستا با 320 هزار نفر جمعیت داریم که 699 روستا با جمعیت 316 هزار نفر بالای 20 خانوار هستند.

وی اضافه کرد: همچنین 4 هزار نفر در روستاهای کمتر از 20 خانوار سکونت دارند که حدود 105 روستا معادل 13 درصد در این وضعیت قرار دارند.

بیرنوندی گفت: اقدامات زیادی در عرصه آبرسانی به روستاها صورت گرفته اما بدلیل کمی دبی آب روستایی همچنان با چالش و مشکلاتی مواجهیم.

 

139406011316566455941024

مدیرعامل آبفای استان قزوین یادآورشد: در حال حاضر 251 روستا با جمعیتی بالغ بر 159 هزار نفر از آب شرب پایدار برخوردارند و برای رفع مشکلات سایر روستا تعداد 230 طرح با اعتباری بالغ بر 200 میلیارد تومان در حال اجراست.

بیرنوندی گفت: ساخت 35 مجتمع آبرسانی در استان به پایان رسیده و 5 مجتمع باقیمانده که مصمم هستیم آنها را نیز تکمیل کنیم.

این مسئول بیان کرد: برای تمامی 5 مجتمع آبرسانی درحال ساخت و نیمه تمام، مشاور مقیم تعیین شده و برای رفع معارض هم باید اقدام شود.

وی گفت: برای ساخت و تکمیل مجتمع های آبرسانی 240 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که 119 میلیارد تومان آن محقق شده و تنها 27 میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

بیرنوند اظهارداشت: در سفر وزیر نیرو مقرر شد در صورتی که بتوانیم همه اعتبارات اجرای طرح ها را جذب کنیم برای اجرای طرح های دیگر نیز اعتبار لازم تامین خواهد شد و این فرصت می تواند به تکمیل طرح های آبرسانی کمک کند.

وی یادآورشد: در این سفر طرح ساخت 12 مجتمع برای آبرسانی به 70 روستا نیز ارائه شد و آمادگی داریم این طرحها را نیز اجرا کنیم.

مدیرعامل آبفای استان قزوین اظهارداشت: خوشبختانه مجلس 10 هزار میلیارد تومان برای آبرسانی و خدمات رسانی به روستا ها پیش بینی کرده و ما بایستی آبرسانی به 96 روستا را تکمیل کنیم و امیدواریم بسیج سازندگی با سرعت این طرحها را به پایان برساند تا بتوانیم طرحهای جدیدی را در سایر روستاها آغاز کنیم.

وی افزود: با تشکیل قرارگاه آبرسانی در استان امسال از ظرفیت بسیج سازندگی برای اجرای طرح های آبرسانی استفاده خواهیم کرد و امیدواریم با این کار سرعت اجرا بالا برود.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟