تقدیر از 57 معلم ویژه  و سرآمد همدانی

به  گزارش رکنا در استان همدان، مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان گفت: در هفته معلم از 124 نفر از نیروهای ویژه مدارس استان از جمله 57 معلم سرآمد تقدیر به عمل خواهد آمد.

محمود نقوی ضمن تبریک هفته معلم با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری بالاترین سرمایه هر کشور سرمایه انسانی آن است، عنوان کرد: قطعا در جامعه ای که توان علمی آن بالا باشد آن جامعه بیشتر می تواند حرکت کند و توسعه یابد.

وی با توجه بر اهمیت سند تحول بینادین آموزش و پرورش گفت: یکی از  تاکیدهای  سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تربیت نیروی انسانیست که تنها مکان ما برای تربیت این نیروها آموزش و پرورش است.

نقوی با بیان اینکه قله سند تحول بنیادین آموزش و پرورش دانشگاه فرهنگیان است، خاطرنشان کرد: وظیفه این دانشگاه این است که دانشجویان را با آخرین روش های نوین تدریس، تربیت کند تا وارد مدارس در نقاط مختلف شده و به تعلیم و تربیت مشغول شوند و دانش آموزان را به کمال برسانند.

وی با اشاره به فعالیت بیش از 60 پردیس دانشگاهی در کشور، تصریح کرد: در سند تحول بنیادین این موضوع در نظر گرفته شده بود که بیشترین معلمان در دوره ابتدایی جذب شوند. ابتدایی مهمترین پایه است و تلاش بر این بود که در این دوره معلمان متخصص جذب شوند اما در هشت سال گذشته نگاهی را که باید شکل می گرفت، شاهد نبودیم و تنها دو یا سه هزار نفر نیرو جذب شد و باعث شد استخوان بندی آموزش و پرورش به هم بریزد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه در استان بیش از هزار و 800 نفر بازنشسته داشتیم و ورودی معلمان نزدیک به 800 نفر بود، یادآور شد: در سال 1401 نیز نزدیک به دو هزار نفر در استان بازنشسته می شوند و جذب تنها هزار و 200 نفر است. با توجه به کمبود نیروی انسانی کلاس های 47 نفره داریم و 700 کلاس بیش از 35 نفر در استان فعالیت می کنند.

وی افزود: تراکم دانش آموزی در استان 26 نفر است درحالیکه در سال 92 تراکم 19.5 نفر بوده است. زحمات زیادی در آموزش و پرورش کشیده می شود این چالش ها را باید برطرف کنیم.

نقوی با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم که از جایگاه معلمان دفاع کنیم، اظهار کرد: اگر به معلمان احترام گذاشته شود و جایگاه مدارس از لحاظ تهیزات افزایش یابد سود آن به دانش آموزان می رسد. ما وظیفه خود می دانیم از تمام معلمان تقدیر کنیم و از تمام دستگاه ها نیز می خواهیم در این زمینه جایگاه آموزش و پرورش معلمان را دریابند.

وی با اشاره به فعالیت دو ساله معلمان در ایام کرونا، گفت: به هیچ یک از معلمان موبایل و تبلت داده نشد و حتی برخی معلمان برای دانش آموزان خود تلفن همراه تهیه کردند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با تأکید بر ارتقاء جایگاه معلمان، خاطرنشان کرد: بر اساس دستورالعمل و بخشنامه، امسال معلمان ویژه و تلاشگر انتخاب می شوند. چهار هزار معلم در استان اعلام آمادگی کرده و هزار و 553 نفر در سامانه ثبت نام کردند که از این تعداد 57 نفر به عنوان معلمان برگزیده و سرآمد انتخاب شدند. از این تعداد پنج نفر برای رقابت بین معلمان سرآمد کشور انتخاب شده اند.

وی با بیان اینکه در هفته معلم از 124 نیروی مدارس که از سرآمدان هستند، تقدیر خواهد شد، تصریح کرد: در همکاری و جلب حمایت تمام ارگان ها برای گرامیداشت هفته معلم، اقداماتی را انجام داده ایم.

نقوی اضافه کرد: در بازگشایی مدارس پس از عید نوروز، 95 درصد دانش آموزان با وجود تمام مشکلات سر کلاس درس حاضر شدند درحالیکه میانگین کشوری 85 درصد است. دو هزار و 500 مدرسه استان در اولین روزهای بازگشایی مدارس پر و همدان در این زمینه دوم شد.

وی با بیان اینکه 70 کلاس خالی در استان داشتیم و در طول یک هفته نیروهایی را به این کلاس ها اعزام کردیم، یادآور شد: حمایت‌ها باعث شد اوضاع بهبود یابد. 80 درصد کلاس های استان در حال تهویه هستند و هزار کلاس درس نیز امروز دارای این سیستم می‌شوند و از مرز 85 درصد عبور خواهیم کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه 23 هزار و 500 معلم استان در هفته معلم تقدیرنامه دریافت می کنند، اظهار کرد: از مسئولان استان تقاضا داریم که در این ایام از معلمان تقدیر کرده و باعث افزایش روحیه این قشر شوند.

وی به ارائه تخفیف استفاده از موزه ها برای معلمان در هفته معلم اشاره کرد و افزود: از خانواده 213 معلم شهید استان در این ایام تقدیر به عمل خواهد آمد.

نقوی با بیان اینکه در این ایام از معلمانی که در دورترین روستاها تدریس می کنند، تقدیر خواهد شد، گفت: برگزاری همایش پیاده‌روی، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان، سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه در استان، بازدید از مدارس استثنایی، دیدار با فرهنگیان و دیدار معلمان منتخب با ریاست جمهوری و مقام معظم رهبری، برگزاری مراسم استانی تکریم معلمان منتخب و تجلیل از پیشکسوتان و بازنشستگان فرهنگی از جمله برنامه‌های هفته معلم در استان هستند.

وی تأکید کرد: با تقویت دانشگاه فرهنگیان به دنبال این هستیم که انتخاب رتبه های برتر کنکور تحصیل در این دانشگاه باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان در ادامه با اشاره به اینکه در سال 92 نقشه ساخت پردیس دخترانه باهنر دانشگاه فرهنگیان در همدان آماده شده بود، گفت: نگاه کوپنی در این زمینه و اداره شدن آموزش و پرورش با این نگاه در آن سالها، باعث شد این ساختمان ساخته نشود.

نقوی با بیان اینکه خانه معلمان شماره دو یک ماهه در اختیار دانشگاه قرار می گیرد، تصریح کرد: در این زمینه چاره ای نداریم و باید پردیس را در اختیار دانشگاه برای حضوری شدن کلاس ها قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه امسال 426 نفر در دانشگاه فرهنگیان و 457 نفر بر اساس ماده28 سهمیه جذب نیرو داریم، خاطرنشان کرد: حوزه و آموزش و پرورش در اجرای طرح امین کوتاهی کرده بودند که در حال حاضر دنبال آن هستیم تا جذب انجام شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان گفت: در کشور پژوهش صورت می گیرد اما کاربست عملی در این زمینه ضعیف است. تأکید بر این شد که نگاهی دیگر در استان در این زمینه حاکم شود تا پژوهش ها عملی باشد.

نقوی با بیان اینکه در سال گذشته همدان در ترک تحصیل دانش آموزان جایگاه خوبی ندارد، یادآور شد: ما باید بدانیم در رتبه‌بندی‌ها در چه جایگاهی هستیم.ترک تحصیل بنابر محرومیت ها، مشکلات خانوادگی و دیگر مسائل صورت می گیرد و تنها به مسائل مرتبط با آموزش و پرورش و تجهیزات آن برنمی گردد.

وی ادامه داد: در طول چند ماه گذشته بودجه آموزش و پرورش در استان با رشد روبه رو بود و 768 میلیون تومان برای کیفیت بخشی مدارس و یک میلیارد و 500 میلیون تومان برای آسیب‌شناسی در مدارس اختصاص داده شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه سه هزار و 500 نفر تکرار پایه در سال جاری داریم، یادآور شد: ما این مسائل را پیگیری خواهیم کرد و از رسانه ها نیز می خواهیم مسائل را به ما بگویند.

نقوی همچنین تصریح کرد: اقداماتی که از لحاظ حجمی در چند ماه گذشته انجام شده 10 برابر هشت سال گذشته بوده است. در خصوص رتبه بندی معلمان جلسات مختلفی برگزار شده و 26 بازنگری در این خصوص در طول یک ماه صورت گرفت.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟