بی‌توجهی میراث فرهنگی لرستان به قلعه زاغه رومشکان

به گزارش خبرنگار رکنا از لرستان، دژ یا قلعه زاغه در شهرستان رومشکان لرستان واقع شده و تماماً از سنگ ساخته شده است. این بنا دومین قلعه لرستان بعد از فلک الافلاک است که از دوره ساسانی باقی مانده که بیشتر طاقهای آن از زیر خاک سربرآورده اند و بقیه بنا زیر خاک مدفون مانده و بشکل تپه دیده می شود. این قلعه تاریخی برجای مانده از دوره ساسانیان در سال ۱۳۴۹ به شماره ملی ۸۹۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

دژ یا قلعه زاغه در شهرستان رومشکان لرستان واقع شده و تماماً از سنگ ساخته شده است. سبک و نوع طاق آن با سایر آثار موجود در استان متفاوت است، سنگ ‌های به‌ کار رفته در این بنا، به‌ صورت حجاری شده و قلوه سنگ می باشد. 

 

دمورگان این اثر را از آثار دوره ایلامی می‌ داند، اما این بنا بیشتر خصوصیات معماری ساسانی را دارد. بیشتر قسمت‌های آن در زیر خاک مدفون است و به احتمال زیاد در قسمت جنوبی آن آتشکده ای وجود داشته است. دهانه برخی از طاق‌ها به پنج متر نیز می رسدو چند اطاقی که از زیر خاک بیرون آمده به هم مرتبط هستند. در برخی از این اطاق‌ها به سمت شمال و برخی به جنوب باز می شود.

 

معضلات ساخت و ساز های بی رویه و حفاری های غیر مجاز و بی اهمیت بودن مسئولان میراث فرهنگی به حراست از آن از مشکلات اساسی این اثر است.

 

مهدی زکی‌پور/ لرستان

آیا این خبر مفید بود؟