مطالبات  گمرکات و مرزهای کردستان بررسی و پیگیری می‌شود

به گزارش رکنا از کردستان؛  حجت‌الاسلام عبدالرضا پورذهبی روز پنجشنبه به مناسبت روز گمرک در دیدار مدیرکل و معاونین اداره کل گمرک استان کردستان با اشاره به مشکلات مطرح‌ شده در حوزه گمرک و مرزها، از پیگیری این موارد خبر داد و اظهار داشت: مسائل، مشکلات، مطالبات و اطلاعات حوزه‌های مختلف از جمله گمرک را برای بررسی و پیشبرد اهداف کاری در استان، جمع‌آوری کرده و به مراجع ذی‌ربط منعکس می‌کنیم.  

وی با بیان اینکه در اولین فرصت کاری از مرز باشماق بازدید کرده و مسائل و مشکلات حوزه گمرک را از نزدیک بررسی و منعکس می‌کنیم، افزود: امیدواریم مشکلات این مرز برطرف شود تا تجارت و روابط اقتصادی بین ۲ کشور ایران و عراق روز به روز تقویت شود.

نماینده ولی‌فقیه در کردستان با بیان اینکه در کار اجرایی دولت دخالت نمی‌کنیم، گفت: مسائل و قوانینی که نیاز به مصوبه خاص داشته باشد را به مسئولان کشوری منعکس و پیگیری خواهیم کرد و امیدواریم در این دوران جدید تغییر و تحولاتی اتفاق بیافتد که منجر به حل مشکلات مردم شود.

حجت‌الاسلام پورذهبی یادآور شد: کردستان ظرفیت‌های متعددی در حوزه‌های مختلف همچون گردشگری، مناظر طبیعی و خدادادی، اماکن تاریخی و مرزها برای توسعه دارد اما آنطور که شاید و باید به آن توجه نشده است.

ناظر گمرکات استان کردستان نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت گمرک و مرزها، عملکرد و اقدامات انجام شده، به چشم‌انداز و برنامه‌های پیش‌رو پرداخت و اظهار داشت: این حوزه در استان ۱۸۰ پرسنل دارد که ۲۵ نفر آنان بانوان و مابقی آقایان هستند اما نسبت به چارت اداری، ۵۵ نیرو کم داریم و دولت در ۱۲ سال گذشته مجوز استخدامی در این سازمان نداده است.

خلیل حیدری با بیان اینکه میانگین سنی پرسنل گمرک استان ۴۹ سال و میانگین سابقه کاری ۲۶سال است، افزود: در ۲ سال آینده در سطح کشور ۲ هزار و ۵۰۰ نیرو و در کردستان نیز چندین نفر بازنشسته می‌شوند که با مشکل کمبود نیروی انسانی بیشتر مواجه خواهیم شد.

ناظر گمرکات استان کردستان با بیان اینکه گمرک یک حوزه تخصصی و با سرنوشت اقتصادی مردم درگیر است، اضافه کرد: خوشبختانه دولت سیزدهم ثبات بخشنامه داشته اما دولت گذشته هر روز یک بخشنامه ابلاغ می‌کردند، لذا امید می‌رود که بخشنامه‌های لازم برای تغییر مقررات و جذب نیرو ابلاغ و مشکلات حوزه گمرکی در این دولت برطرف شود.

وی از افزایش مرزها در سطح کشور خبر داد و ادامه داد: این اقدام برای دولت هزینه‌بردار بوده و امیدواریم تجدید نظر شود.

حیدری با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۱۶رویه گمرکی در حوزه تجاری مرز باشماق در حال فعالیت است، گفت: این مرز با مشکلاتی مواجه بوده که از نماینده ولی‌فقیه در کردستان درخواست داریم از آن بازدید میدانی کرده و موانع پیش‌روی فعالیت را از نزدیک ببینند.

وی با اشاره به اینکه صادرات کالا از گمرک‌های سنندج، سیرانبند بانه و باشماق مریوان انجام می‌شود، افزود: از ابتدای سال‌جاری تاکنون از مجموع صادرات انجام شده در گمرکات استان ۸۰۳ میلیون دلار کالا به کشورهای دیگر صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی بوده است.

ناظر گمرکات استان کردستان یادآور شد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۱۰۰ میلیون دلار کالا از گمرکات استان وارد کشور شده است در همین مدت پنج میلیارد و ۸۰۶ میلیون دلار ترانزیت کالا (ورود کالای خارجی به مقصد کشور خارجی دیگر در گذر از مرز ایران) در مرز باشماق انجام شده که عمده آنها مواد نفتی بوده است.

وی تعداد بسته‌های ورودی و خروجی از ابتدای سال‌جاری تاکنون از گمرک امانات پستی در مرز باشماق مریوان را یک هزار و ۹۰۷بسته اعلام کرد و اظهار داشت: از این تعداد ۹۱بسته ورودی و یک هزار و ۸۱۶ بسته خروجی بوده است.

حیدری از تلاش برای شناسایی کالای قاچاق در مرزهای کردستان خبر داد و یادآور شد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون یکهزار و ۴۲۱ فقره پرونده قاچاق کالای مرزی تشکیل شده است.

ناظر گمرکات کردستان درخواست یک قطعه زمین و تخصیص اعتبارات لازم برای احداث ساختمان جدید گمرکات و انبار کالاها در مرکز استان را داشت و گفت: امیدواریم که استانداری کردستان در این زمینه ما را همراهی کرده است. 

گمرک باشماق مریوان تنها مرز ترانزیتی استان است که هم ترانزیت داخلی و خارجی مبداء و هم ترانزیت خارجی مقصد در آن انجام می شود.

گمرکات استان کردستان با شعبه های فعال در سنندج، باشماق مریوان و سیرانبند بانه به فعالان اقتصادی خدمات گمرکی ارائه می کند.

گمرک سیرانبند و باشماق از مرزهای گمرکی فعال رسمی و بین المللی استان هستند، گمرک مریوان در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات هم فعال است.

عبدالحکیمی /کردستان

آیا این خبر مفید بود؟