530 روستای استان با چالش آبی مواجه می شود

به گزارش رکنا قزوین،داراب بیرنوندی در حاشیه جلسه شورای نظارت و پیگیری حقوق عامه و کارگروه صیانت از منابع آبی استان که در شرکت آب منطقه ای قزوین برگزار شد اظهارداشت: دشت قزوین در گذشته حدود 800 رشته قنات داشته که امروز بسیاری از آنها دیگر وجود ندارد و خشک شده و تامین آب دشت با افزایش مصرف با بحران جدی مواجه شده است.

وی اضافه کرد: امروز آب به یک کالای مهم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و معیشتی تبدیل شده و نمی توانیم نسبت به تامین آن بی تفاوت باشیم و برای آن برنامه ریزی نکنیم.

بیرنوندی تصریح کرد: خروجی و مصرف بیش از یک میلیارد و 700 میلیون مترمکعب آب سد طالقان نشان می دهد بایستی با مدیریت بهینه مصرف از بحران در آینده جلوگیری کنیم و از آنجا که بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است لذا مدیریت مصرف در این زمینه الزامی است.

وی اظهارداشت: امروز بایستی رویکردهای خود را تغییر دهیم و به سمت روشهای نوین حرکت کنیم و بدنبال کشت الگویی باشیم و قرار نیست مانند گذشته همچنان توسعه صنعت را در اولویت قرار دهیم و کشاورزی با روش سنتی را ادامه دهیم. 

مدیرعامل آبفای استان قزوین یادآورشد: کاهش مصرف آب به میزان حداقل 500 میلیون مترمکعب در استان ضروری است تا بتوانیم شرایط را مدیریت کرده و از بحران عبور کنیم.

وی اضافه کرد: سال قبل بدترین روزها را در کم آبی سپری کردیم و امسال نیز با کاهش 37 درصدی بارندگی ها مشکلات بیشتر شده و بسیاری از روستاها و شهرهای استان با تنش آبی مواجه خواهند شد.

وی اظهارداشت: همچنان در تامین آب شرب مورد نیاز ناحیه شهری مهرگان و شهر تاکستان مشکلات جدی داریم و برای تامین آب به 324 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

مدیرعامل آبفای استان قزوین یادآورشد: در کنار کم آبی با چالش هایی چون انشعاب غیرمجاز مواجهیم که هر انشعاب غیرمجاز می تواند 20 مشترک خانگی را دچار مشکل کند و در این میان 31 هزار واحد سکونتگاه های غیر فصلی و خوش نشین داریم که از آب شرب استفاده می کنند که این وضعیت هم بایستی مدیریت شود

بیرنوندی گفت: برای اقدامات بازدارنده بایستی قبل از تابستان اقدام شود تا بتوانیم قبل از بروز چالش وضعیت را مدیریت کنیم.و نگذاریم مردم مشکل داشته باشند.    

وی اضافه کرد: از دستگاه قضایی انتظار داریم موافقت کنند تا وقتی گزارش مستندی از وضعیت انشعابات و تخلف داده می شود به آن استناد کنند و به گزارش دیگری از سوی ضابطان قضایی نیاز نباشد تا فرصت از دست نرود و کارها طولانی نشود.

بیرنوندی اظهارداشت: بر اساس پیش بینی ها در تابستان سال آینده در زمینه تامین آب شرب با چالش های جدی روبرو خواهیم شد لذا انتظار داریم ضمن صرفه جویی مشترکان شهری و روستایی، شهرداری ها نیز برای آبیاری فضای سبز به هیچ عنوان از آب شرب استفاده نکنند تا مشکلات بیشتر نشود.

وی ادامه طرح مسدود شدن چاههای غیرمجاز را از دیگر راهکارها برای مقابله با تنش آبی عوان کرد و خواستار قاطعیت دستگاه قضایی و شرکت آب منطقه ای در این زمینه شد.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟