آغاز فعالیت اولین بوستان کشاورزی شهری در مشهد

به گزارش خبرنگار رکنا از مشهد، علی اکبر انتظام مدیرکل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد گفت: از ابتدای امسال با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، عملیات ساخت نخستین بوستان کشاورزی شهری کشور با کشت انواع محصولات کشاورزی به صورت آزمایشی توسط شهروندان و با نظارت دانشگاه آغاز شد و در نیمه اول سال کاشت محصولاتی نظیر فلفل، خربزه، هندوانه، ذرت وگوجه فرنگی در عرصه‌ای به وسعت حدود ۲ هکتار صورت گرفت.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته نیز از ابتدای پاییز، کاشت انواع محصولات کشاورزی پاییزی نظیر گندم، جو، هویج، زردک، شلغم، پیاز، تره، یونجه، و پیازچه نیز با همکاری ۵۰ خانواده مشهدی، شورای اجتماعی محلات منطقه ۱۱ و نظارت دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شده است.

وی ادامه داد: بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته در امسال، بیش از ۱۰ تن انواع محصولات کشاورزی از این بوستان برداشت خواهد شد، همچنین محصولات کشاورزی تولید شده در کشت پارک، با رعایت تمامی اصول کشاورزی و به صورت سالم تولید می‌شوند و در صورت موفقیت این طرح آزمایشی، کاشت محصولات کشاورزی در این بوستان، از سال آینده گسترش پیدا خواهد کرد.

انتظام گفت: آغاز فعالیت اولین بوستان کشاورزی شهری در مشهد از آنجا حائز اهمیت است که بر اساس طرح جامع مشهد، سرانه فضای سبز اجتماعی باید به ۱۱.۸ متر مربع برسد که در حال حاضر این سرانه ۴.۶ متر مربع است. ارتقای کشاورزی شهری در این شهر می‌تواند بخشی از نیاز‌های غذایی بیش از ۲۰ میلیون جمعیت ثابت و غیرثابت (زائران) سالانه این شهر را تأمین نماید و الگو و نمونه مناسبی برای توسعه کشاورزی شهری برای سایر شهر‌های کشور باشد.

آیا این خبر مفید بود؟