کاخ سردار ماکو نوروز ۱۴۰۱ میزبان مسافران

به گزارش خبرنگار رکنا از ارومیه - حسن سپهرفر معاون میراث‌فرهنگی، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفت: مرمت کاخ سردار ماکو از اواخر سال ۹۵ آغاز شده است و در حال حاضر عملیات مرمت و احیای آن در آخرین مراحل پایانی خود قرار دارد.

وی می گوید: مرمت کاخ سردار ماکو با نظارت این اداره‌کل و اعتبارات سازمان منطقه آزاد ماکو انجام می‌شود.

به گفته سپهرفر ساختمان اصلی کاخ با تزئینات کم‌نظیر همراه با نمایش اسباب و اثاثیه سردار بعد از مرمت‌هایی که در قالب استحکام‌بخشی بنا، مرمت نقاشی‌ها و تزئینات داخلی انجام شده آماده بهره‌برداری می‌شود.

سپهرفر گفت: با توجه به منحصربه‌فرد بودن کاخ سردار ماکو در شمال‌غرب ایران، حفاظت و نگهداری آن مستلزم حمایت‌های مادی و معنوی و توجه مسئولان است که نقش مهمی در توسعه گردشگری در این شهرستان می‌تواند داشته باشد.

کاخ تاریخی باغچه‌جوق ماکو که از یک ساختمان دو طبقه تشکیل شده در داخل محوطه باغی به مساحت ۱۱ هکتار قرار دارد که معماری آن تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و غربی، به ویژه معماری روسیه در اواخر سده نوزدهم است.

کاخ باغچه‌جوق ماکو معروف به کاخ سردار توسط تیمور تیموری که یکی از سرداران بانفوذ دوره قاجار بود ساخته شده و ساخت این بنا در زمان «اقبال‌السلطنه» به اتمام رسیده است.

آذربایجان‌غربی/کریم معجنی 

آیا این خبر مفید بود؟