آیت الله رجبی: علامه مصباح تمام وجودش را برای ولایت فقیه وقف کرد

 

به گزارش رکنا از قم، همایش علمی «بررسی اندیشه‌های اجتماعی علامه مصباح یزدی (ره)» با سخنرانی آیت الله محمود رجبی رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره)، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی،  حجت الاسلام و المسلمین علی مصباح یزدی عضو هیئت امنای موسسه  آموزشی امام خمینی (ره) و حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی امروز در واحد پردیسان این دانشگاه در قم برگزار گردید.

 

 

 

 آیت الله محمود رجبی در این همایش گفت: در ایام سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی و وفات علامه مصباح (ره) می‌توان به دو ویژگی مشترک معنوی بین این دو اشاره کرد. اول اخلاص و وظیفه‌مداری است و هردو در آن فکر بودند که خداوند چه چیزی را می‌پسندد و جز انجام وظیفه الهی چیز دیگری در افکارشان نبود. دوم ولایت‌مداری است که در این دو عزیز موج می‌زد.

 

 

 

وی افزود: علامه مصباح در طول عمر شریف خود تمام وجودشان را برای تبیین نظریه ولایت فقیه و دفاع از شخص ولی فقیه وقف کردند و همه برگرفته از اعتقاد شدیدشان به این امر بود و شخص رهبر عزیزمان را نائب امام زمان می‌دانستند.

 

 

 

رجبی در مورد ایده‌پردازی‌ها و نظریات علامه مصباح در به تحقق رساندن تمدن نوین اسلامی بیان کرد: نظریات علامه در قله است و ایشان در علوم انسانی و دینی آثار بسیار خوبی دارند که در کمک به تحقق تمدن نوین اسلامی نظریات و ایده‌های خود را به عرصه اجتماع سوق دادند. اینجا بود که دشمنان اسلام برای غبارآلود و به انحراف کشاندن نظریات ایشان به میدان آمده و تفاسیر نادرست از آن را در جامعه پخش کردند.

 

 

 

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) افزود: علامه مصباح برای به ثمر رسیدن این نظریات در حوزه کادرسازی در عرصه نخبگانی و هم عمومی، بسیار خوب عمل کردند که اکنون شرایط به گونه ای‌است که افرادی صاحب نظر در این حوزه‌ها داریم. او این راه را باز کرد و برای نهادینه شدن آن اقدام کرد.

 

 

 

وی در تبیین سایر فعالیتهای اجتماعی علامه مصبح گفت: ایشان به‌غیر از آموزش در موسسه امام خمینی (ره)، در حوزه فعالان فرهنگی دفتر ارتباطات فرهنگی را تشکیل دادند و حدود ۲۰۰۰ فعال فرهنگی را شناسایی و تغذیه فکری کردند. علاوه بر آن برنامه طرح ولایت را با دید حلقه میانی بین نخبگان و توده‌های مردم طراحی کردند که ۸۰۰۰ نفر در این دوره‌ها شرکت کردند.

 

 

 

وی افزود: ایشان در هر عرصه‌ای وارد می‌شدند با تمام توان وارد عمل می‌شدند و با داشتن روحی پرتلاطم در همه عرصه‌ها، نگاهشان به پاسخگویی در روز قیامت بود و همه این‌ها برای ما درس است.

 

 

 

همچنین در این همایش دکتر محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مورد شخصیت علامه مصباح یزدی (ره) گفت: در میان علما کمتر کسی به اندازه علامه مصباح مورد هجمه دگراندیشان واقع می‌شد و دلیل آن این بود که ایشان عالمی مسئله‌یاب بود و متناسب با مسائل جامعه نظریه پردازی می‌کرد و درصدد حل آن مسائل بود.

 

 

 

وی افزود: جایگاه بالای علامه مصباح (ره) از اوایل انقلاب که دوران نظام‌سازی بود و در این سه دهه زعامت مقام معظم رهبری در کشور، بسیار پر‌اهمیت بود.

 

 

 

طهرانچی در تشریح سایر ابعاد شخصیت علامه مصباح (ره) افزود: ایشان علاوه بر اینکه فیلسوفی نظام‌ساز بودند و ناظر به اجتماع و مطالبات فکری آن عمل می‌کردند، دارای بصیرت دل بودند. به این معنا که از هیاهوی دوران ترس نداشته و فقط برای خدا کار می‌کردند. از دیگر ویژگی‌های برتر ایشان به موقع عمل‌کردن بود بر خلاف خیلی‌ها که می‌دانند ولی متاسفانه به‌هنگام در عرصه ظاهر نمی‌شوند.

 

 

 

در ادامه این همایش حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی مصباح یزدی فرزند علامه مصباح (ره) در مورد شاخصه‌های انقلاب و حکومت اسلامی گفت: وقتی از جامعه مطلوب اسلامی صحبت می‌کنیم یعنی جامعه‌ای که اکثریت افرادش نگاه و ارزش‌های خود را با ارزش‌های اسلام منطبق کرده باشند و این مسیری است که ما را به سعادت می‌رساند. طبیعی است که برای داشتن چنین جامعه‌ای ما نیاز به مربیانی داریم که خودشان در درجه اعلای معرفت،اخلاق و الگوی مناسب رفتاری منطبق با اسلام باشند و این وظیفه نخبگان جامعه است که باید آن ارزش‌ها را در خودشان تقویت کنند تا بتوانند دیگران را براساس آن تربیت کنند.

 

 

 

وی گفت: درفرمایشات علامه مصباح (ره) نسبت به بحث گام دوم انقلاب که به خودسازی و تمدن‌سازی اشاره شده است، ایشان جامعه را به عنوان یک وجود مستقل و جدای از افراد در نظر نمی‌گیرند بلکه جامعه ترکیب افرادی است که ارتباطات خاصی میان آنها است و این ارتباطات تحت یک نظام سیاسی شکل می‌گیرد و تبلور پیدا می‌کند. در اسلام آنچه مرزهای این جامعه را مشخص می‌کند مرزهای جغرافیایی نیست، بلکه از نظر اسلام بینش‌ها و ارزش‌های واحد بین افراد، وحدت یک جامعه را بوجود می‌آورد.

 

 

 

عضو هیئت امنای موسسه  آموزشی امام خمینی (ره) افزود: در نظر علامه مصباح (ره) هر انقلابی مطلوب نیست؛ بلکه باید محور رفتارهای مردم آن جامعه انقلابی را در مسیر انسانیت قراردهد. زمانی که ارزش‌های اسلامی در جامعه فراگیر شود و اکثر جامعه چنین ارزش‌هایی را بپذیرند رفتارشان در عرصه سیاسی،بین المللی و اقتصادی به‌گونه‌ای مطلوب خواهد بود.

 

 

 

وی در مورد فلسفه عمل و کنش علامه مصباح یزدی(ره ) بیان داشت: ایشان معتقد بودند که رفتارهای اختیاری ما تحت تاثیر دو عامل شناخت ما از حقایق و انگیزه و تمایلات ما شکل می‌گیرد. اگر شناخت ما واقع‌بینانه و مبتنی بر استدلال باشد و تمایلات و گرایشات ما تحت تأثیر ارزش‌های برآمده از آن جهان بینی باشد، آن‌وقت رفتار ما برهمان اساس شکل می‌گیرد.

​نظری / قم

آیا این خبر مفید بود؟