شهید سلیمانی نماد اسلام واقعی است

به گزارش رکنا از قم،آیت الله محسن اراکی عضو مجلس خبرگان رهبری در سخنرانی دوشنبه شب حرم مطهر بانوی کرامت گفت: دومین سالروز شهادت سرداران بزرگ اسلام شهید سلیمانی و همرزمانش بار دیگر حرکت و جنبشی در جامعه اسلامی به وجود آورد و دل‌ها را به سمت ارزش‌های بلندی که این سردار جلوه‌ای از آن بود، متوجه ساخت.

 

 عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه انسان‌ها گاهی تبدیل به راه می‌شوند، گفت: خدای متعال در قرآن کریم ارزش‌ها را مجسم در شخص می‌بیند مانند آنجایی که می‌گوید «لکن البر من التقی، خوبی کسی است که تقوا پیشه می‌کند» و در روایات است که مراد از «من التقی» امیرالمؤمنین (ع) هستند و معنی آیه این می‌شود که نیکوکاری عین شخصیت امیرالمؤمنین (ع) است، هرجا او حضور دارد، هرچه کند، هرچه بگوید و با هرکه بخندد مصداق نیکی است.

 

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه درباره حضرت زهرا سلام الله علی‌ها هم نقل شده است که خداوند با رضایت فاطمه راضی و با غضب فاطمه غضبناک می‌شود، گفت: این نشان دهنده محور قرارگرفتن شخصیت حضرت زهرا سلام الله علی‌ها است که موجود انسانی به حدی برسد که فانی در اراده و رضای الهی بشود به گونه‌ای که رضای او رضای خدا و خشم او خشم خدا باشد.

 

 عضو مجلس خبرگان رهبری با طرح این سئوال این مقام چگونه به دست می‌آید، گفت: قافله سالار این راه خود پیامبر (ص) است که در قرآن ایشان را این گونه معرفی کرده است که مخلص در عبادت و دین الهی است و این اخلاص و فنای در رضای الهی شخصیت انسان را به مرضی خدا تبدیل می‌کند و تبدیل به نماد و شاخص می‌شود.

 

آیت الله اراکی با بیان اینکه تمام وجود پیامبر (ص) و حرکات و سکنات ایشان عین تشریع است، گفت: قرآن کریم از افراد و امت‌هایی که تبدیل به نماد می‌شوند به عنوان شهید و یا شاهد نام برده است و سردسته شاهدان ائمه (ع) هستند و رسول الله (ص) شاهد شاهدان است.

 

او گفت: خدای متعال برای هر امتی در هر عصری شاهدی می‌فرستد تا به مردم نشان دهد که خوبی و نیکی یعنی چه و راه خدا کدام است و شهید سلیمانی هم نمونه‌ای از اینگونه شاهدان عصر ما بود.

 

استاد حوزه علمیه یکی ازمهمترین مطالبی که در قرآن کریم مطرح شده را همراهی با شاهدان دانست و گفت: امتی که شاهدان اینچنینی داشته باشد و همراه آن‌ها باشد تبدیل به امت شاهد می‌شود و نماد امت حق قرار می‌گیرد؛ اینکه ما دیدیم در تشییع جنازه سردار سلیمانی این سیل جمعیت آمدند یک پیام داشت و آن این بود که این امت همراه شاهدان است.

 

 عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه عزاداری برای سید الشهدا (ع) همراهی با این شاهد بزرگ است، گفت: کسی که در محرم سیاه می‌پوشد شعار وابستگی با سید الشهدا (ع) را اعلام می‌کند و می‌گوید من حسینی هستم؛ افرادی که در ایام فاطمیه در مجالس شرکت می‌کنند، گریه می‌کنند و در مجالس خدمت می‌کنند این فعالیت‌ها به شکلی همراهی با این شهید است.

 

آیت الله اراکی همراهی جسمی را مقدمه همراهی روحی و قلبی با شهدا دانست و گفت: شهدای ما در نتیجه اخلاص برای خدا تبدیل به نماد شدند، زیرا خود را فدای راه خدا کردند و مطیع امر و رضای خدا شدند؛ به عبارت دیگر هرجا رضای خدا در آنجا است چه در ایران، چه در سوریه و لبنان، چه در مسجد و کار خیر و چه در انفاق برای خدا و خدمت به مردم حضور داشتند.

 

 عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه انبیاء (ص)، ائمه (ع)، شهدا، علما و متدینین دلسوز مردم هستند،گفت: افرادی که به دنبال رضای خدا هستند دغدغه مردم را دارند که عاقبتشان به شر نشود مثل یک پدر که اگر فرزندش راه بدی می‌رود دلش می‌سوزد و او را نهی می‌کند و انبیاء، اولیاء، علما، شهدا و متدینین این گونه هستند.

نظری / قم

آیا این خبر مفید بود؟