امسال 1220 دستگاه ماینر در کردستان کشف شد

به گزارش رکنا از کردستان؛ پیمان زارعی گفت: افزایش افت ولتاژ و بالارفتن تلفات شبکه منجر به ضربه زدن به مصرف کننده و بالا رفتن نارضایتی مردم می‌شود. 

وی با بیان اینکه ماینرها (رمزرازها) فشار اصلی به شبکه برق وارد می‌کنند و نصب غیرمجاز و استخراج رمزارز ( ماینرها) علل اصلی خاموشی‌ها هستند.

وی یادآور شد: بمنظور جلوگیری از توسعه غیرمجاز استخراج رمزارزها  شناسایی مراکز نصب غیرمجاز ماینرها (رمز ارزها) ضروری است.

مشاور مدیرعامل شرکت توزیع برق استان کردستان از کشف و شناسایی هزار و ۲۲۰ دستگاه ماینر غیرمجاز به ارزش ۳۶ میلیارد تومان از ابتدای سال جاری تاکنون از طریق اکیپ‌های غیرمجاز برق در شهرستان‌های تابعه و استان خبر داد.

به گفته زارعی، استخراج کنندگان غیرمجاز برق سبب شده‌اند شبکه برق کشور با مشکل کمبود برق مواجه شوند.

به گفته وی، استخراج کنندگان غیرمجاز با استفاده از شبکه برق در حوزه‌های مختلف کارگاه‌های کوچک، مرغداری‌ها و .... در حال تاراج ثروت ملی هستند.

 مشاور مدیرعامل شرکت توزیع برق کردستان ارایه خدمات مطلوب و با کیفیت به مشترکین را جزو تعهدات و وظایف شرکت توزیع برق دانست.

 با اشاره به دغدغه و نگرانی در خصوص کمبود تامین گاز نیروگاه‌های گازی در زمستان امسال، اظهار کرد: در صورت کاهش سهمیه گاز نیروگاه های گازی طبیعتا توان تولید برق در نیروگاه‌های گازی کاهش می یابد.

وی یادآور شد: این نگرانی وجود دارد که در زمستان امسال میزان تولید برق نیروگاه‌ها پاسخگوی نیازمندی‌های استان و کشور نباشد و برنامه خاموشی‌ها مانند تابستان امسال مجددا اعمال شود.

 

وی گفت: میزان مصرف برق استان کردستان در هشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته است.

زارعی افزود: این میزان افزایش مصرف بخشی مربوط به استفاده‌های غیرمجاز از انرژی برق همچنین استخراج از طریق ماینرهای غیرمجاز است.

وی بخشی دیگر از افزایش مصرف برق امسال  را ناشی از سرقت انرژی از جمله از طریق انشعاب‌های غیرمجاز یا ناشی از استخراج دیک کوین دانست.

زارعی هدف از شناسایی و جمع‌آوری مراکز غیرمجاز را جلوگیری از خاموشی‌ها در استان عنوان کرد و بر شناسایی مراکز غیرمجاز سرقت انرژی و بر خورد جدی ماموران قرائت لوازم اندازه‌گیری با افراد خاطی تاکید کرد.

به گفته وی، ماموران قرائت لوازم اندازه گیری با همکاری مراجع قضایی و انتظامی با اعمال برنامه نظارت و‌ کنترل از روند فعالیت های مراکز غیرمجاز سرقت انرژی در استان جلوگیری خواهند کرد.

 

عبدالحکیمی/ کردستان

 

آیا این خبر مفید بود؟