رانندگان، حین رانندگی درشرایط نامساعد جوی بسیارمراقب باشند

به گزارش رکنا از لرستان، سرهنگ "مصطفی دالوند" بیان داشت: رانندگی در هنگام بارش نزولات آسمانی و هوای مه آلود متفاوت با رانندگی در شرایط مساعد آب و هوایی است که راننده خودرو می بایست یکسری اصول مهم مانند رانندگی با سرعت مطمئنه را رعایت کند.

وی افزود: نتایج رانندگی های سریع و بی محابا که بدون توجه به ترافیک و سرعت مجاز منطقه صورت می پذیرد معمولا باعث ایجاد عواقب خطرناک برای رانندگان متخلف و سایر رانندگان می گردد.عده ای که رفتارهای مخاطره آمیز در جاده ‌های استان  انجام می‌دهند یا برخورد قاطعانه پلیس را باور ندارند، یا به قانونمند بودن عادت نکرده‌اند.

این مقام انتظامی، گفت: متاسفانه برخی رانندگان بدون توجه به فرهنگ ترافیک و قوانین جاده ای در مسافرت حوادث ناگواری برای خود و دیگران رقم زده و سفر را برای خود و دیگران پر خطر و تلخ می سازند.صبر و حوصله و همچنین رعایت حقوق سایر هموطنان در هنگام رانندگی تضمین کننده سلامت سفر می باشد.

رئیس پلیس راه لرستان ادامه داد: هنگام بارش نزولات آسمانی اصطحکاک خودرو و جاده تا حد زیادی کاهش می یابد که این موضوع می تواند باعث انحراف و واژگونی خودرو شود.

این مقام انتظامی بیان داشت: در فصول سرد سال لازم است رانندگان از سلامت بخاری خودروی خود مطمئن شوند، هنگام بارش برف و نزولات آسمانی از پاشیدن آب به شیشه اکیدا خوددرای کنند و گرم کن شیشه را روشن کنند. رانندگان باید به این نکته توجه داشته باشند که به هیچ عنوان در رسیدن به مقصد عجله وشتاب نداشته باشند و بدانند سرعت زیاد و یا مناسب نبودن آن با شرایط جوی وشرایط هندسی جاده از مهمترین عوامل موثر در ایجاد سوانح ترافیکی در بسیاری از محورهای مواصلاتی  استان است.

سرهنگ دالوند، تصریح کرد: هر چه سرعت بیشتر شود مقدار مسافتی که برای متوقف شدن خودرو لازم است نیز بیشتر می شود، هر چه انرژی جنبشی که در نتیجه سرعت بالا و غیر مجاز باید مستهلک شود، بیشتر باشد خطر مصدومیت ناشی از تصادف هم بیشتر می شود.

وی گفت: رانندگان باید توجه داشته باشند که درهر شرایطی باید رعایت فاصله طولی را با خودروهای جلوئی بر اساس تجارب مکتسبه و یا روش هایی که در کتاب آئین نامه گفته شده برای جلوگیری از تصادف اتخاذ نمایند و با سرعت مجاز و مطمئن حرکت نمایند.

رئیس پلیس راه لرستان، خاطر نشان کرد: همچنین ضد یخ در خودروی خود بریزند، زنجیر چرخ آماده به کار در صندوق عقب خودرو داشته باشند، با سرعت مطمئنه حرکت کنند، از ترمز زدن ناگهانی و شدید بپرهیزند و در راه های شیب دار با دنده سنگین حرکت کنند.

این مقام انتظامی استان، خاطر نشان کرد: حتما باک خودرو پر باشد، مقدار جیره خشک غذایی و پتو به همراه داشته باشند و در صورت وقوع مشکل با شماره 110 و 141 تماس و موضوع را اعلام کنند.

گلاره پروازی/لرستان

آیا این خبر مفید بود؟