استاندار جدید کردستان: برنامه‌ خوبی برای توسعه استان تدوین کرده‌ایم

به گزارش رکنا از کردستان؛ اسماعیل زارعی‌کوشا صبح امروز در هیات دولت به عنوان استاندار دولت سیزدهم کردستان رای اعتماد گرفت.   

زارعی‌کوشا متولد سال ۵۷ شهرستان قروه در استان کردستان است و پیش از این مسئولیت، به عنوان مدیر حوزه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرکل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت داشت.

فرمانداری شهرستان‌های قم، نهاوند و بهار، قائم‌مقامی در صدا و سیما استان‌های خوزستان و همدان از دیگر سوابق کاری زارعی‌کوشا است.

زارعی‌کوشا گفت: اگرچه طی سال‌های اخیر بنا به موقعیت کاری در استان نبوده‌ام، اما مرتب به استان رفت و آمد دارم و خانواده‌ام هم ساکن استان هستند و در عین حال ارتباطات زیادی با مجموعه‌های مختلف در استان دارم.

وی افزود: مطالعات دقیق روی مسائل و ظرفیت‌های استان انجام داده و یک اشراف روی مسائل و  موضوعات و مشکلات کردستان دارم و قطعا با استقرار در آنجا و تمرکز بیشتر این اشراف بیشتر خواهد شد و با کمک و همدلی همه عناصر به ویژه مردم استان گام به گام به سمت بهبود شرایط پیش خواهیم رفت.

وی گفت: یک سری برنامه های جامع و خوبی  را در این راستا تدوین کرده‌ایم که امروز بخشی از این برنامه را در هیئت دولت ارائه کردم و مورد توجه قرار گرفت، در حوزه‌های مختلف هم محورهایی برای فعالیت مشخص کرده‌ایم و نگاه ما هم به رفع مشکلات و محرومیت‌ها و هم تحقق پیشرفت است.

استاندار جدید کردستان اضافه کرد: مسائل و مشکلاتی در استان وجود دارد که مسائل فوری و اولویت‌دار است که باید خیلی سریع به آنها رسیدگی کرد و یک سری موضوعات در استان هم نیاز به برنامه‌ریزی دارد و در میان‌مدت آنها را اجرایی خواهیم کرد.

وی افزود: این برنامه با نگاه به اسناد بالادستی مثل سیاست‌های کلی نظام، سند چشم‌انداز، بیانیه گام دوم انقلاب به ویژه سیاست کلی اقتصاد مقاومتی و سند آمایش استان تدوین شده است که امیدواریم با تکمیل این برنامه مسیر راه را برای مجموعه مدیریتی استان مشخص کرده و در آن ریل و مسیر حرکت کنیم.

زارعی‌کوشا ادامه داد: یکی از مهمترین مسائل کردستان، موضوع و معضل بیکاری است که متاسفانه نرخ بیکاری در استان بالاست و در این زمینه جز استان‌های رده های اول جدول بیکاری کشور قرار دارد.

 

وی با عنوان این مطلب که نرخ تورم در کردستان بالاتر از میانگین کشوری است، گفت: رفع این مشکلات با تقویت ستاد تنظیم بازار و نظارت‌های مستمر رفع خواهد شد.

استاندار جدید کردستان خاطرنشان کرد: دو موضوع مهم سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال پایدار از برنامه‌ها و اولویت‌های مهمی است که به صورت فوری مورد توجه قرار می‌گیرد و برای این مهم برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت تعریف می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که برای خارج کردن نگاه شعاری به موضوع مهم فرهنگی و هنری بودن کردستان چه برنامه‌ای دارید، گفت: بنای ما در حوزه فرهنگ و هنر بر این است که با مشارکت نخبگان و مجموعه فعالان فرهنگی و رسانه‌ای استان، یک راهبرد جامع فرهنگی، هنری و رسانه‌ای را تدوین کنیم که همه دستگاه‌های فرهنگی، مجموعه‌های هنری و تشکل‌های غیردولتی ما در این مسیر حرکت کنند و ما شاهد یک جهش باشیم.

زارعی‌کوشا اذعان داشت: کردستان ظرفیت‌های فرهنگی بسیار زیادی دارد که از مولفه‌های بسیار مهم حوزه فرهنگ و هنر کردستان، چهره‌های بسیار شاخص حال حاضر و نیز در گذشته است که مقام معظم رهبری به آن اشاره فرموده است.

 

وی ابراز امیدواری کرد؛ با نگاه به همه این ظرفیت‌ها بتوان یک جهش در حوزه فرهنگ ایجاد کرد، ضمن اینکه توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و عمرانی و تسریع در اجرای پروژه‌ها در اولویت کاری قرار دارند.

استاندار جدید کردستان خام‌فروشی معادن را یکی از مشکلات جدی استان عنوان کرد و گفت: برای استفاده بیشتر از ظرفیت معادن و جلوگیری از خام‌فروشی، تکمیل زنجیره ارزش را به عنوان یک هدف مهم برای سازمان صمت در استان در نظر داریم.

وی عنوان کرد: صنایع تبدیلی در حوزه معدن و کشاورزی می‌توانند زنجیره ارزش را در استان کامل کنند تا هم از خام‌فروشی جلوگیری کرد و هم بتوانیم بهره‌وری لازم از این ظرفیت‌های مهم در استان داشته باشیم که ظرف ۳ تا ۴ سال آینده این موضوع به نتیجه خواهد رسید که جدای از  هموارشدن مسیر برای سرمایه‌گذاران، مشکل بیکاری رفع شده و شاهد شکوفایی اقتصادی در استان خواهیم بود.

زارعی‌کوشا همچنین در پاسخ به این سوال که آیا همراه خود نیروهایی به استان خواهد آورد؟، گفت: من نه اتوبوسی و نه گروهی دارم که بخواهم آنها را به استان بیاورم اولویت ما در کادرپروری و استفاده از ظرفیت‌های استان از همه شهرستان‌ها و .

 

وی عنوان کرد: معتقدم کردستان به اندازه کافی نیروی نخبه و به درد بخور دارد جز معدود مواردی که ممکن است به ضرورت افرادی را برای همکاری دعوت کنیم، انشاءالله بیانیه گام دوم انقلاب را در موضوع جوان‌گرایی مد نظر قرار می‌دهیم و کردستان در این زمینه جزو استان‌های سرآمد خواهد بود.

زارعی‌کوشا در پایان خطاب به مردم کردستان گفت: از رسول اکرم خواستم که ما را در این مسیر مبارک و سخت یاری کند، و از طریق این رسانه ارادت و فروتنی خود را خدمت مردم اصیل، دوست‌داشتنی و عزیز کردستان تقدیم می‌کنم و از دستگاه‌های اجرایی هم یک خواهش دارم، که از امکانات دولتی برای تبریک به شخص بنده و چاپ بنر در این زمینه خودداری کنند.

وی اضافه کرد: همانطور که دولت سیزدهم دولت کار و اقدام بدون تشریفات است امیداریم بتوانیم افتخار نوکری و خادمی مردم انقلابی کردستان را داشته باشیم.

 

عبدالحکیمی/ کردستان

 

آیا این خبر مفید بود؟