رقابت سمنان برای کسب عنوان پایتخت کتاب ایران

به گزارش خبرگزاری رکنا از سمنان، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان در نشست مطبوعاتی امروز و در جمع خبرنگاران از ادامه تلاش ها در رقابت برای دریافت عنوان پایتخت کتاب کشور گفت: رقابت برای انتخاب پایتخت کتاب همچنان ادامه دارد و از بین 190 شهر سمنان به عنوان یکی از 5 گزینه نهایی انتخاب شده است.

فرشید فلاح گفت: برای این عنوان تلاش زیادی انجام شده و طرح های خلاق و جذابی به اجرا درآمد تا بتوانیم به مرحله پایانی این گزینش راه پیدا کنیم.در این مسیر دبیرخانه غیر دولتی در بنیاد آرمان روشن ایجاد شد و طرح ها به اجرا درآمد.

وی افزود:سمنان برای راه یافتن به مرحله نهایی انتخاب پایتخت کتاب ایران با ضمن کسب 70 امتیاز از 100 امتیاز درنظر گرفته، توانست عنوان شهر خلاق کتاب را کسب کرد.

فلاح ابراز داشت: در ابتدای راه پایتخت کتاب ایران، از ۲ هزار و  ۵۰۰ نفر از مردم شهر سمنان نظرسنجی شد و بین پایتختی غذا، گردشگری و کتاب، بیش از ۶۰ درصد مردم کتاب را انتخاب کردند و ۹۰ درصد آنان معتقد بودند سمنان در این موضوع می‌تواند منتخب کشور باشد.

وی گفت: شهرهای رقیب در جشنواره پایتخت کتاب ایران صاحب طرح‌های شاخص و خوبی هستند و اگر چنانچه سمنان امسال موفق به کسب این عنوان نشود، تلاش‌ها برای سال آینده ادامه دارد.

وی با بیان اینکه سمنان با کسب این عنوان می‌تواند وارد رقابت‌های جهانی طرح‌های کتاب و کتابخوانی شود افزود: شهر سمنان طرح‌های خوبی در راستای تحقق پایتختی کتاب ارائه کرد با وجود اینکه ۳۰ امتیاز مربوط به سابقه حضور در جشنواره پایتخت کتاب ایران را در کارنامه نداشت، اما به مرحله نهایی راه یافت.

وی افزود: نتیجه پژوهش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با مصرف کالاهای فرهنگی استان‌های مختلف نیز نشان داد که استان سمنان در مصرف کالاهای فرهنگی به ویژه کتاب، از سرآمدهای کشور است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان گفت:  در خصوص سرانه مطالعه مردم سمنان پژوهش‌های مختلفی انجام شد و نتایج مختلفی هم به دست آمد، اما موضوع بدیهی این است که سرانه مطالعه کتاب در استان سمنان از میانگین کشوری بالاتر است و البته سطح سواد و تحصیلات مردم استان سمنان در این شاخص تاثیر مستقیم دارد.

برای ترویج بیشتر فرهنگ کتاب و کتابخوانی، هر سال شهری به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب می‌شود که تاکنون اهواز، نیشابور، بوشهر، کاشان، یزد و شیراز موفق به کسب این عنوان شده‌اند. تا کنون ۲۰ طرح برای تحقق این عنوان در شهر سمنان به همت سازمانهای مردم نهاد رونمایی شده است.

حسن رستم زاده/ سمنان

آیا این خبر مفید بود؟