فرسودگی بافت تاریخی ارومیه در گیرودارهای اداری
 
 
 
 

به گزارش خبرنگار رکنادر ارومیه حسین مهدی‌زاده امروز در صحن علنی شورای اسلامی شهر ارومیه و در حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اظهار کرد: یک آشفتگی و ناهماهنگی بین میراث فرهنگی و راه و شهرسازی آذربایجان غربی و شهرداری ارومیه در این راستا وجود دارد.

وی با انتقاد از عدم سرمایه گذاری در بافت فرسوده به واسطه ضوابط ابلاغی افزود: سرگردانی و بلاتکلیفی برای شهرداری و مردم به وجود آمده است لذا ضوابط اجرایی قابل قبول باید ابلاغ شود.

مهدی‌زاده یادآور شد: مشکلی که در این بین وجود دارد این است که بیش از 86 درصد معابر موجود در این بافت کمتر از شش متری هستند که باید این موضوع اصلاح شود.

وی با اشاره به تعریضات انجام گرفته ادامه داد: قبل از مطرح شدن بافت تاریخی بر اساس مطالعات بافت فرسوده تعریضاتی شده و هم اکنون نیز همان معابر بدون برنامه ریزی به حال خود رها شده است.

مهدی‌زاده تصریح کرد: در ضوابط ابلاغی باید تمام مسائل شهری، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را مدنظر قرار داد و در این راستا باید جذابیت‌های اقتصادی را برای شهروندانی که در بافت تاریخی املاک دارند ایجاد کنیم.

وی خطاب به مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی عنوان کرد: باید به مردم طرحی بدهیم تا نحوه ساخت و ساز در بافت مرکزی از بلاتکلیفی خارج شود.

مهدی‌زاده تصریح کرد: از اعضا شورای شهر تشکر می کنم که نگرشی عمیق به این موضوع دارند و این مهم باعث حل و فصل بسیاری از مشکلات می شود.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت حفظ ابنیه تاریخی سطح شهر گفت: ساختمان تاریخی مجیدی افشار را با توجه به موقعیت خوب آن می توان احیا کرد و شهرداری به شرط اینکه شورای شهر در آنجا مستقر شود حاضر به سرمایه گذاری و تملک است.

شهردار ارومیه با اشاره به اینکه هرگونه طرحی و ضوابطی باید با همراهی مردم مواجه باشد، خاطرنشان کرد: یک طرح مورد قبول و مورد اقبال مردم از سوی میراث فرهنگی ابلاغ شود چون بدون اقبال و استقبال مردمی هیچ طرحی موفق نمی شود

آذربایجان‌غربی/کریم معجنی 

آیا این خبر مفید بود؟