خلخال متحمل ۱۵۰ میلیارد ریال خسارت حوادث طبیعی

به گزارش رکنا؛ مسعود یگانه در جلسه ستاد مدیریت بحران خلخال اعلام کرد:هر چندحوادث طبیعی اتفاق افتاده سال ۱۴۰۰ خلخال تلفات جانی بدنبال نداشته است، ولی جاری شدن سیل ۱۰۰ میلیارد ریال و همچنین ۵۰ میلیارد ریال  وقوع حوادث دیگر قهری به بخش‌های عمرانی، کشاورزی، دامی و زیر ساخت‌های این شهرستان خسارات مالی وارد کرده است.

رئیس ستاد مدیریت بحران خلخال با بیان اینکه فقدان امکان ارتباط اینترنتی در ۳۰ روستا و همچنین مشکل پوشش تلفن همراه در سطح برخی از مناطق روستایی و محور‌های مواصلاتی سرعت اطلاع رسانی از وقوع حوادث قهری را در این مناطق کاهش می‌دهد، گفت: قطع ۱۴ ساعته ارتباط تلفن ثابت، اینترنت و تلفن همراه از جمله وقایع مهم ارتباطی این شهرستان در نیمه نخست امسال بود.

وی گفت:علت همه ۱۰ مورد حادثه آتش سوزی اتفاق افتاده در سطح مراتع، باغ‌های میوه و اراضی کشاورزی خلخال در طول شش ماهه اول امسال عامل انسانی بوده و در براثر این حوادث بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال خسارات مابی وارد شده و با حضور عوامل آتش‌نشانی، منابع طبیعی، حفاظت محیط زیست و نیرو‌های مردمی این آتش‌سوزی‌ها مهار شد.

یگانه افزود:قرار گرفتن خلخال بر روی سه گسل و افزایش احتمال وقوع زلزله در این شهرستان لزوم اجرای آیین نامه ۲۸۰۰ و افزایش سطح نظارت بر امر ساخت و ساز‌ها را از سوی شهرداری‌ها، بنیاد مسکن و همچنین سازمان نظام مهندسی ساختمان این شهرستان ضروری می‌کند.

 

سرپرست فرمانداری خلخال با انتقاد از ضعف عملکرد کارگروه‌های ۱۵ گانه زیر مجموعه ستاد مدیریت بحران این شهرستان در تشکیل جلسات این کارگروه‌ها گفت:نیاز سنجی، آموزش و ایجاد آمادگی در بین اعضای کارگروه‌های تخصصی برای مقابله با بحران‌های احتمالی ضروری است.

یگانه ادامه داد:در حالی که هر روز به تعداد ساختمان‌های بلند و طبقاتی در سطح شهر خلخال اضافه می‌شود تنها ایستگاه آتش‌نشانی این شهر فاقد نیروی انسانی آموزش دیده برای اجرای عملیات اطفای حریق در ارتفاع بلند و همچنین فاقد امکانات خاموش کردن آتش در ساختمان‌های طبقاتی و نردبان ۳۲ متری آتش نشانی است.

وی افزایش آمار حیوانات وحشی درنده و سگ‌های ولگرد در سطح شهر خلخال و مناطق روستایی این شهرستان خطری جدی برای سلامت مردم اعلام و خواستار اتخاذ تمهیدات از سوی مسوولان ذی‌ربط در این خصوص شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟