7737 عمل جراحی در مراکز تامین اجتماعی کردستان انجام شد

به گزارش خبرنگار رکنا از سنندج،شیرزاد قادرپوراقدم، گفت: مدیریت درمان تامین اجتماعی کردستان به عنوان متولی امور درمان سازمان تامین اجتماعی در استان کردستان، در 2 بخش درمان مستقیم و غیرمستقیم در مراکز تحت قرار داد خود به بیمه شدگان این سازمان خدمات درمانی ارائه می دهد.

وی اظهار کرد: در بخش درمان مستقیم مدیر درمان کردستان هم اکنون با دارا بودن 2 بیمارستان در شهرهای سنندج و سقز، یک پلی کلینیک تخصصی در سنندج و 3 درمانگاه تخصصی در شهرهای بیجار، قروه و مریوان و 2 درمانگاه عمومی در شهرهای کامیاران و بانه به ارائه خدمات درمانی رایگان به بیمه شدگان این سازمان می پردازد.

مدیرکل درمان تامین اجتماعی کردستان در ادامه با اشاره به اینکه براساس عملکرد شش ماهه اول سال 1400، در مجموع تعداد مراجعه کنندگان سرپائی مراکز ملکی تامین اجتماعی استان 452 هزار و 85 مورد بوده است، افزود: از این تعداد 371 هزار و 657 مورد متعلق به ویزیت پزشکان عمومی، 59 هزار و 713 نسخه مربوط به متخصصین و 20 هزار و 715 مورد دندانپزشکی به ثبت رسیده است.

قادرپور اقدم ادامه داد: در همین مدت بار مراجعه به مراکز پاراکلینیکی 414 هزار و 621 مورد بوده که شامل 342 هزار و 287 مورد نسخه دارویی، 59 هزار و 141 مورد نسخه آزمایشگاهی، 18 هزار و 477 مورد اقدامات رادیولوژی و سونوگرافی و 4 هزار و 716 مورد فیزیوتراپی است.

وی یادآور شد: در این مدت در بیمارستان های سنندج و سقز تعداد 8 هزار 523 مورد بستری و تحت درمان قرار گرفته اند و بیش از 3 هزار و 870 عمل جراحی در این بیمارستان ها انجام شده است.

مدیرکل درمان تامین اجتماعی کردستان بیان کرد: همچنین از مهمترین شاخص های این بخش می توان به متوسط اقامت بیمار به میزان 2.48 روز، ضریب اشغال تخت به میزان 63.5 درصد و نسبت سزارین به زایمان طبیعی 30 درصد است.

قادرپور اقدم گفت: همچنین در این بخش می توان به شاخص نسبت چرخش تخت 48 و فاصله بازگردانی تخت به میزان 1.4 روز اشاره کرد و همچنین در این مدت میانگین اقلام دارویی 3، میانگین اقلام نسخ آزمایشگاهی 4.9، میانگین اقلام رادیوگرافی سرپایی 1.2 و میانگین مرگ و میر در هزار برابر 3.67 بوده است.

وی اظهار کرد: از دیگر موارد قابل ذکر در این بخش می توان به تشکیل 38 جلسه کمیسیون پزشکی بدوی به منظور بررسی 453 پرونده مربوطه و تشکیل 5 جلسه کمیسیون تجدید نظر پزشکی به منظور بررسی 54 مورد تقاضای از کارافتادگی و تعیین درصدهای مربوطه و همین طور برگزاری یک جلسه کمیته ماده 90 به منظور بررسی تعداد 19 پرونده و همچنین رسیدگی به 783 پرونده معاینات متقاضیان بیمه های خاص و نیز تشکیل 16228 جلسه شورای پزشکی به منظور رسیدگی به تعداد یک هزار و 21 پرونده استراحت پزشکی و بررسی تعداد یک هزار و 420 پرونده استراحت های ایام بیماری زیر 60 روز اشاره کرد.

مدیرکل درمان تامین اجتماعی کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به خدمات بخش درمان غیر مستقیم اشاره کرد و افزود: در 6 ماهه اول سال 1400، از کل مراکز خصوصی و دولتی موجود استان بالغ بر 661 مرکز شامل  80 پزشک عمومی، 209 پزشک متخصص، 29 دندانپزشک، 161 داروخانه، 156 واحد پاراکلینیکی، 16 بیمارستان دانشگاهی و 2 بیمارستان خصوصی و 43 درمانگاه و طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی بوده است و در مدت مذکور بالغ بر 1.8 میلیون بار مراجعه به این مراکز وجود داشته است.

قادرپور اقدم ادامه داد: در این مدت همچنین تعداد 25 هزار و 224 نفر بستری و در بیمارستان های طرف قـرارداد تحت درمـان قرارگرفته اند و تعداد 7 هزار و 737 مورد عمـل جراحی نیز در این مراکز برای بیمـه شدگان تامین اجتماعی انجام شده است.

وی یادآور شد: از دیگر موارد قابل ذکر در این بخش می توان به برگزاری 48 جلسه کمیته علمی و تخصصی، 6 جلسه کمیته فنی و عقد قرارداد و 5 جلسه شورای هماهنگی در دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی کردستان اشاره کرد.

مدیرکل درمان تامین اجتماعی کردستان بیان کرد: این خدمات با هزینه ای بالغ بر 123 میلیارد تومان به منظور ایجاد تنوع در مراکز ارائه دهنده خدمات و قایل شدن حق انتخاب برای بیمه شدگان عزیز سازمان خریداری شده است.

قادرپور اقدم گفت: این مدیریت در 6 ماهه اول سال 1400 با اتخاذ رویکرد حرکت بر اساس برنامه و تشکیل کارگروه های تخصصی و تیم های عملکردی پایش و با تکیه بر توان کارشناسان متعهد خود و تلاش مضاعف توانسته است در راستای مشتری محوری، فرایند نگری و ارتقا مستمر کیفیت در مسیر توسعه پایدار گام های مهمی بردارد.

وی اظهار کرد: در 6 ماهه اول سال 1400 با بودجه ای بالغ بر 561  میلیارد تومان تلاش شده تا خدمات درمانی مورد نیاز بیمه شدگان به بهترین نحو ممکن به صورت مستقیم و یا از طریق خرید خدمات از مراکز درمانی طرف قرارداد تامین شود.

مدیرکل درمان تامین اجتماعی کردستان به طرح های به اتمام رسیده در شش ماهه نخست سال 1400 اشاره کرد و افزود: در این مدت اتمام پروژه ساخت درمانگاه دیواندره، خرید و نصب یک دستگاه اکسیژن ساز بیمارستان سنندج، بهره برداری از طرح توسعه و استاندارد سازی بخش نوزادان بیمارستان سنندج، ارتقا سیستم تهویه بیمارستان سنندج و استاندارد سازی لندری بیمارستان سنندج از مهمرین این طرح ها بوده است.

قادرپور اقدم به طرح ها و برنامه های در دست اقدام سازمان تامین اجتماعی کردستان نیز اشاره کرد و ادامه داد: ادامه عملیات اجرایی طرح پروژه توسعه بیمارستان سقز با 3100 متر مربع زیربنا و با 85 درصد پیشرفت فیزیکی، خرید یک دستگاه سنگ شکن جهت بیمارستان سنندج، خرید یک دستگاه سی تی اسکن جهت بیمارستان سقز، خرید یک دستگاه اکسیژن ساز جهت بیمارستان سقز و ساخت درمانگاه تخصصی در بیمارستان سنندج جزو این برنامه ها است.

 

عبدالحکیمی/ کردستان

 

آیا این خبر مفید بود؟