سرنوشت شوم خانه تاریخی اربابی در یزد

به گزارش رکنا از یزد؛ خانه اربابی یزد از آثار تاریخی دوران قاجاریه به دنبال بازدید معاون دادستان و با هدف صیانت از حقوق عامه به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تحویل داده شد.

«محمد نعیمی‌نژاد» معاون دادستان یزد در این باره گفت:  خانه اربابی یزد از آثار تاریخی به جای مانده از دوران قاجاریه است که جهت ساماندهی و احیاء به به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تحویل داده شد.

وی با بیان این که آثار تاریخی هر ملت بخشی از فرهنگ و هویت آن ملت است افزود: خانه اربابی یزد از خانه های ثبت شده در فهرست آثار ملی است که متاسفانه به دلیل عدم مدیریت صحیح در آستانه تخریب قرار گرفته است.

نعیمی نژاد اظهار کرد: این خانه با عرصه چهار هزار متر مربعی دارای سه بادگیر متمایز، سقف و بدنه‌های چوبی منبت کاری شده، آینه خانه سنتی و ... می باشد که در نوع خود منحصر بفرد است.

وی تصریح کرد: متاسفانه این اثر تاریخی در اختیار یکی از ادارات استان جهت استفاده آموزشی قرار داشته که به دلیل کوتاهی های صورت گرفته، آسیب های جدی به این مجموعه ارزشمند تاریخی وارد شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی دادگستری یزد، معاون دادستان یزد گفت: برخورد با افراد معلوم الحالی که در این مجموعه رفت و آمد دارند، از دیگر تصمیمات گرفته شده در پی بازدید از این مجموعه تاریخی بوده است، ضمن این که طی تعامل صورت گرفته با اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری، سایر اماکن مشابه نیز شناسایی و در شرف سامان‌دهی قرار گرفته‌اند.

یزد/سمیه گلابگیریان

آیا این خبر مفید بود؟