برداشت سیب زمینی از مزارع قروه  باپیش بینی برداشت ۱۴۰ هزارتن آغاز شد

به گزارش خبرنگار رکنا از سنندج، عبدالله عبدالملکی گفت: در سال زراعی جاری ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی قروه به کشت سیب زمینی اختصاص یافته است که ۷۰۰ کشاورز در این زمینه فعالیت دارند.

وی در ادامه افزود: به طور میانگین میزان تولید سیب زمینی در هر هکتار ۴۰ تن است که بر اساس نوع بذر، آبیاری، رسیدگی به مزارع و...این میزان متغییر است و طبق برآورد صورت گرفته سالانه ۱۴۰ هزار تن سیب زمینی در قروه تولید می شود.

به گفته رئیس جهاد کشاورزی شهرستان قروه، ارقام کشت شده سیب زمینی در مزارع قروه شامل اسپریت، بانبا، جلی و...است.

وی با اشاره به اینکه صنایع تبدیلی و فرآوری سیب زمینی در قروه وجود ندارد، تصریح کرد: بخش عمده سیب زمینی تولیدی در قروه در بازار آزاد به فروش می رسد.

عبدالملکی اذعان کرد: بخشی از سیب زمینی تولیدی مصرف صورت تازه خوری دارد و این شرایط موجب شده که شرایط بازار نرخ سیب زمینی را تعیین کند و قیمت آن به ازای هر کیلوگرم در بازار ۴ هزار تومان باشد.

عبدالملکی در ادامه اظهار کرد: ۳۹ واحد انبار فنی سردخانه ای در قروه ایجاد شده که  ظرفیت نگهداری ۳۵ هزار و ۳۰۰ تن سیب زمینی در سال دارد و این شرایط تا حدودی موجب تامین سیب زمینی در سایر فصول را برای مصرف بازار داخل استان و سایر مناطق کشور فراهم ساخته است.

گفتنی است؛ با ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری مانند ایجاد کارخانجات تولید چیپس، خلال سیب زمینی، نشاسته و.‌..علاوه بر اشتغالزایی در سطح گسترده، کاهش خام فروشی و همچنین صادرات محصولات به دست آمده از سیب زمینی قروه برای بهره برداران این حوزه فراهم می شود و تحقق این ظرفیت نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت دستگاه‌های متولی است.

عبدالحکیمی /کردستان

 

آیا این خبر مفید بود؟