صدور 1100جلد سند  مالکیت برای موقوفات کردستان

به گزارش خبرنگار رکنا  از سنندج، حجت‌الاسلام محمد کاروند در سخنرانی قبل خطبه های نماز جمعه سنندج گفت: از بیست و هفتم صفر به مدت 10 روز به عنوان هفته وقف نام گذاری شده است، و همه ما درباره اهمیت وقف می‌دانیم که در صدر اسلام هیچ صحابه بزرگواری که تمکن مالی داشته باشد نبوده مگر اینکه قسمتی از اموال خود را وقف کرده باشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان تصریح کرد: اگرچه قبل از انقلاب بسیاری از موقوفات از بین رفته بود اما 70 روز از پیروزی این انقلاب الهی نگذشته بود که امام خمینی دستور دادند که موقوفات باید ساماندهی شوند.

به گفته ماموستا رستمی، در کردستان سینه به سینه در طول تاریخ سیره وقف در همه شهرها و روستاها مخصوصا وقف برای مساجد جاری بوده است.

وی با بیان اینکه کردستان نخستین استان در کشور است که بیشترین وقف واقفین برای مساجد دارد، افزود: فرهنگ‌سازی در زمینه وقف برای سایر مسائل در کردستان امری ضروری است.

وی تصریح کرد: سالانه به صورت میانگین بیش از 50 وقف در کردستان انجام می شود و این مهم نشان از نهادینه شدن این فرهنگی دینی و ارزشی در جامعه ماست.

کاروند با بیان اینکه در کل کشور بیش از یک هزار و 700 بیمارستان وقفی داریم، گفت: بیش از 7 هزار مدرسه وقفی در کل کشور وجود دارد امروز نیاز به سایر نیات وقفی همچون کمک به ایتام، تسهیل ازدواج، وقف قرآنی و غیره هستیم.

وی اضافه کرد: برون‌سپاری در حوزه مدیریت موقوفات از برنامه هایی است که اداره کل اوقاف طی دو سال گذشته ورود پیدا کرده و تعدادی از معتمدین در حوزه مدیریت موقوفات با نظارت اداره کل اوقاف فعالیت می‌کنند.

وی اذعان کرد: احیای تمام موقوفات و رقبات از دیگر اقدامات ارزشمندی بود که در استان انجام شده و در حال حاضر بانک اطلاعاتی کاملی در این زمینه تدوین شده است.

مدیرکل اوقاف کردستان افزود: در راستای حمایت از اشتغال و کارآفرینی پروژه های اشتغالزایی به ویژه در حوزه کشاورزی به صورت مشترک تعریف و اجرا شده است.

وی گفت: اوقاف در همین راستا اراضی را در اختیار جوانان گذاشته و این کار ضمن افزایش بهره وری موقوفات زمینه اشتغال و درآمدزایی برای جوانان ایجاد شده است.

کاروند با بیان اینکه باغات موقوفه شناسایی شده و کار کارشنایی روی تک تک این باغات انجام شده، گفت: حق آبه برخی از این باغات از بین رفته بود دوباره احیا شد و در همین راستا 98 باغ موقوفه ای در حال احیا شده است.

به گفته وی، 6 باغ وقفی هم با سرمایه گذاری از حالت مزروعی به باغ تبدیل و برای مساجد درآمدزایی شد.

کتروند سنددار کردن موقوفات را از دیگر اقدامات بسیار ارزشمند نام برد و خاطرنشان کرد: سال گذشته یک هزار و 100 جلد سند مالکیت برای مقوفات استان گرفته شده که این امر از پدیده زشت موقوفه خواری به صورت جدی جلوگیری می‌کند.

وی عنوان کرد: 470 پرونده علیه متصرفینی که دست درازی به موقوفات داشته‌اند تشکیل شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟