تولید ۲۱۰۰ تن ماهی در نیمه نخست امسال در کردستان

به گزارش خبرنگار رکنا از سنندج، مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه در ۶ ماه نخست امسال ۲۱۰۰ تن ماهی سردآبی در سطح استان تولید شده و از دهم شهریور مجوز صید در منابع آبی صادر شده است ادامه داد: امسال با وجود خشکسالی، تاکنون کاهش تولید نداشته ایم.

حمید حسین پور، با بیان اینکه رها سازی بچه ماهی، فق منابع آبی غیرشرب استان، انجام می‌شود اظهار کرد: در حال حاضر در ۸ منبع آبی استان ماهیگیری انجام می‌شود که در ۶ مورد آنها تعاونی های صیادی فعال هستند و با پیگیری های انجام شده به زودی تعاونی صیادی دو منبع دیگر راه اندازی خواهد شد.

وی افزود: در این منابع آبی برای ۴۲۰ نفر به صورت مستقیم و برای صدها نفر دیگر به طور غیر مستقیم اشتغال زایی انجام شده است.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد: مطالعه منابع آبی از جمله کارهایی است که در استان کردستان همواره انجام گرفته و مباحث لیمنولوژی، اقتصادی، شیلاتی، زیست محیطی و اجتماعی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

حسین پور عنوان کرد: در حال حاضر در استان سه مجتمع پرورش ماهی سیروان در سروآباد، پلنگان در کامیاران و قمچقای در بیجار فعال بوده و با توجه به تجهیزات مکانیزاسیون به کار رفته بیشتر از ظرفیت خود کار می کنند.

وی افزود: بیش از ۱۳۰ مورد مزارع منفرد، تیپ، استخرهای دو منظوره و ذخیره کشاورزی مشغول پرورش ماهی سردابی هستند که در بیشتر از ۹۰ درصد آنها مکانیزاسیون انجام شده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: در سال گذشته بالغ بر ۱۰ هزار و ۳۵۰ تن تولید انواع ماهی در استان صورت گرفته که ۶۱۰۰ تن صید از منابع آبی و ۴۲۵۰ تن تولید از مزارع و مجتمع های پرورش ماهی انجام گرفته است. 

حسین پور با اشاره به اینکه در ۶ ماه نخست امسال ۲۱۰۰ تن ماهی سردآبی در سطح استان تولید شده و از دهم شهریور مجوز صید در منابع آبی صادر شده است ادامه داد: امسال با وجود خشکسالی، تاکنون کاهش تولید نداشته ایم.

مدیر امور شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان عنوان کرد: دو کارخانه قطعه بندی و بسته بندی در شهرک های صنعتی سنندج و دهگلان با ظرفیت ۱۳۰۰ تن فعال بوده و در نیمه نخست امسال عملکرد خوبی داشته‌اند.

وی با اشاره به تولید خوراک آبزیان در سطح استان بیان کرد: در این زمینه دو کارخانه در شهرستان های سنندج و کامیاران فعال بوده و نسبت به بقیه کارخانه ها قیمت های بهتری داشته و حتی در سطح محدود به کشور عراق صادرات انجام شده است.

حسین پور اعلام کرد: ۴ مرکز تکثیر ماهی در سطح استان به صورت حد واسط( مرکز تفریغ) مشغول فعالیت هستند که تخم های چشم زده وارداتی را تبدیل به ماهی کوچک کرده و می فروشند. وی ظرفیت تولید سالانه آنها را ۱۹ میلیون تن ذکر کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟