صادرات هزار و ۸۵۹ تن پا و پنجه مرغ از اردبیل

به گزارش رکنا از اردبیل؛ تکلوی گفت: امسال هزار و ۸۵۹ تن پا و پنجه مرغ طی ۶۶ فقره گواهی حمل بهداشتی بین المللی دامپزشکی به مقصد کشور‌های ویتنام، تایلند و امارات متحده عربی صادر شده است.

وی که به مناسبت هفته دامپزشکی سخن می‌گفت، افزود: به دلیل مرغوبیت بالا و رعایت استانداردها، شاخص‌ها و الزامات بهداشتی بین المللی دامپزشکی، پا و پنجه تولیدی استان اردبیل در این کشور‌ها مشتریان زیادی دارد که علاوه بر ارزآوری در رونق اقتصاد دامپروری استان نقش بسیار مهمی دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل با بیان اینکه نظارت بهداشتی و کیفی بر صادرات انواع محصولات دام و فراورده‌های خام دامی به خارج از کشور و صدور مجوز‌های صادراتی یکی از مهمترین وظایف دامپزشکی است خاطرنشان کرد: صادرات محصولات دامی با افزایش بهره وری تولید افزایش می‌یابد و اگر این افزایش، بهداشت محور، سلامت گرا و صادرات محور باشد یکی از ظرفیت‌های مثبت در راستای ارتقاء شاخص‌های تولید ملی محسوب می‌شود.

تکلوی، کشور همسایه ترکیه را یکی از کشور‌های وارد کننده پودر گوشت از استان اردبیل بیان کرد و افزود: در شش ماهه نخست سالجاری بیش از ۶۷۲ تن پودر گوشت طی ۲۸ فقره گواهی حمل بهداشتی بین المللی به این کشور صادرات داشته ایم.

وی ادامه داد: در همین مدت نزدیک به ۱۸۰ تن عسل طی ۱۱ فقره گواهی حمل بهداشتی بین المللی دامپزشکی به کشور‌های عراق، اندونزی و مالزی صادر شده است.

به گفته مدیر کل دامپزشکی استان در شش ماهه نخست سالجاری ۱۰ تن دنبه طی یک فقره گواهی بهداشتی حمل به کشور جمهوری آذربایجان، ۱۴۳ تن محصولات لبنی طی ۸ فقره گواهی بهداشتی به مقصد کشور‌های آذربایجان و گرجستان و نیز ۴۵ هزار قطعه ماهی زنده طی ۵ فقره گواهی بهداشتی حمل به مقصد کشور آذربایجان صادر شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟