کارت هوشمند ملی برای بیش از یک میلیون کردستانی صادر شد

به گزارش رکنا از سنندج، علی جوکاربیان داشت: کارت هوشمند ملی تاکنون برای ۸۹ درصد از کسانی که درخواست خود را به ادارات ثبت احوال استان ارائه داده‌اند، صادر شده است. 

جوکار جمعیت واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی در کردستان را یک میلیون و ۳۱۱ هزار نفر اعلام کرد و گفت: تاکنون یک میلیون و ۲۳۸ هزار و ۲۳۱ نفر برای دریافت ملی در استان درخواست خود را به ادارات ثبت احوال ارائه کرده‌اند.

مدیرکل ثبت احوال کردستان با اشاره به اینکه ۹۴.۵ درصد از واجدان شرایط دریافت کارت ملی تاکنون برای دریافت کارت خود درخواست داده‌اند، ادامه داد: درخواست ۱۲۲ هزار و ۹۳۱ نفر نیز تاکنون منجر به صدور کارت نشده است.

وی اضافه کرد: ۷۱ هزار و ۷۴۹ نفر هم در استان تاکنون برای دریافت کارت هوشمند ملی خود درخواست نداده‌اند.

جوکار گفت: در نیمه نخست امسال، ۴۵ هزار و ۱۳۰ جلد شناسنامه در کردستان صادر شده که ۳۹ هزار و ۸۶۸ جلد آن تعویضی و پنج هزار و ۲۶۲ جلد آن المثنی بوده است.

وی ادامه داد: ۱۱ هزار و ۸۱۴ واقعه ولادت در نیمه نخست امسال در استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۳ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل ثبت احوال کردستان اضافه کرد: در این مدت ۶ هزار و ۵۷ نوزاد پسر و پنج هزار و ۷۵۷ نوزاد دختر در استان متولد شده است که نسبت جنسی حاصل از ثبت ولادت برابر ۱۰۵.۲ بوده، یعنی در مقابل هر ۱۰۰ ولادت دختر حدود ۱۰۵ واقعه پسر به ثبت رسیده است.

وی یادآور شد: فراوانی پنج اسم اول در پسران به ترتیب محمّد با ۳۱۵ مورد، آیهان ۲۳۰، آراد ۱۴۷، شاهان ۱۳۸ و هیراد ۱۱۱ و در دختران آنیا ۲۳۸، نیلا ۹۳، سدنا ۸۶، باران ۷۹ و دلوین با ۷۶ مورد بوده است.

استان کردستان طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت دارد که در ۱۰ شهرستان، ۳۲ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و یک هزار و ۶۹۷ روستا زندگی می‌کنند.

عبدالحکیمی/ کردستان

آیا این خبر مفید بود؟