۲ هزار میلیارد تومان برای راه آهن همدان – سنندج هزینه شد

به گزارش رکنا، بهمن مرادنیا روز یکشنبه در بازدید از پروژه راه‌آهن همدان - سنندج، با اشاره به اینکه طی سال گذشته و امسال ۱۶ هزار میلیارد ریال و سال ۱۳۹۸، سه هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال در این طرح هزینه شده است، اظهار داشت: کار ریل‌گذاری این طرح مهم و حیاتی تا آخر این هفته پایان می‌یابد و برای اولین بار واگن و لوکوموتیو وارد ایستگاه سنندج خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بهره‌برداری از این پروژه تا ۲ ماه آینده نهایی خواهد شد، اضافه کرد: راه‌آهن همدان - سنندج مدت ۲ سالی است که پیشرفت بسیار خوبی دارد و امیدواریم به زودی شاهد بهره‌برداری از آن در استان باشیم.

استاندار کردستان با بیان اینکه پروژه مشکل نقدینگی نداشته و در کمترین زمان به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: قرار بود خط آهن همدان - سنندج در مرداد ماه امسال به بهره برداری برسد اما به دلیل مشکلات قطعی برق و کمبود سیمان و برخی موارد مربوط به انتقال تجهیزات به پروژه، کار ریل گذاری به تاخیر افتاد.

۲ هزار میلیارد تومان برای پروژه راه‌آهن همدان - سنندج هزینه شد

نماینده ولی فقیه در کردستان نیز در حاشیه این بازدید، ضمن ابراز خوشحالی از حضور در محل پروژه اظهار داشت: به نظر می رسد، روند پیشرفت پروژه خیلی خوب و رضایتبخش است و امیدواریم مردم استان به زودی از شبکه ریلی بهره مند شوند.

حجت الاسلام عبدالرضا پورذهبی، پشتیبانی مسوولان و هزینه‌های صورت گرفته برای اجرای سریع پروژه را طی مدت اخیر، قابل تقدیر دانست و افزود: طبق گفته مجریان طرح، در آینده‌ای نزدیک و حداکثر تا سه ماه آینده، راه آهن همدان - سنندج به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه کار پیشرفت خوبی داشته و معطل نمانده است، یادآور شد: امیدواریم با بهره‌برداری از این طرح، شاهد توسعه و رونق اقتصادی در استان باشیم.

طول خط آهن تهران، همدان - سنندج ۴۲۰ کیلومتر است که مسیر تهران تا همدان به طول ۲۷۰ کیلومتر به بهره‌برداری رسیده است و از ۱۵۱ کیلومتر طول خط ریلی همدان - سنندج نیز ۶۴ کیلومتر از آن در حوزه استان همدان واقع شده و از شهر بهار و لالجین عبور و به استان کردستان منتهی می شود.

از جمله مزایای بهره برداری از این خط ریلی می‌توان به کاهش تصادفات جاده‌ای، تسهیل سفر، توسعه صنعت گردشگری، کاهش آلودگی‌های زیست محیطی، اشتغالزایی و کاهش مصرف سوخت اشاره کرد.

عبدالحکیمی/سنندج

آیا این خبر مفید بود؟