عزم دولت و مجلس برای حذف ارز 4200 تومانی

به گزارش رکنا از کرمانشاه، دکتر محمد رشیدی در نشست با فعالین بخش کشاورزی استان کرمانشاه، با اشاره به اهتمام دولت سیزدهم برای حذف ارز 4200 تومانی، اظهار داشت: با حذف این ارز تا حدود زیادی فاتحه رانت و فساد در کشور خوانده می شود.

وی افزود: قرار است پس از حذف ارز 4200 تومانی به شش دهک پایین جامعه یارانه کمک معیشتی پروتئینی اختصاص داده شود تا اگر احیانا جهشی در قیمت ها رخ بدهد، به دهک های پایین جامعه فشار وارد نشود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه از قانون امنیت غذایی به عنوان یکی از طرح های خوب در دست پیگیری در مجلس یاد کرد و گفت: امروز این قانون تصویب و برای تایید به شورای نگهبان رفت و در صورت تصویب نهایی وزارت جهاد کشاورزی را برای حمایت از کشاورزان قدرتمند خواهد کرد و این قدرتمندی وزارت جهاد کشاورزی به نفع تولیدکنندگان خواهد بود.

رشیدی در ادامه اشاره ای هم به اجرای طرح اصلاح قانون خرید تضمینی در مجلس شورای اسلامی داشت و تصریح کرد: این طرح را درکمیسیون تلفیق ارائه کردم و خوشبختانه به تصویب رسید و اجرای آن توانسته گام های مهمی در حمایت از کشاورزان بردارد و تعیین نرخ 7500 تومانی برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی جدید یکی از دستاوردهای مهم این طرح است.

رشیدی با بیان اینکه طرح اصلاح قانون خرید تضمینی فقط خاص گندم نیست، گفت: از این طرح برای خرید تضمینی شیر هم استفاده کردیم و در دیگر حوزه ها هم کار را برای حمایت از تولیدکنندگان آسان کرده است.

وی یادآور شد: تا قبل از تصویب و اجرای طرح اصلاح قانون خرید تضمینی، کشاورزان نقش کمی در تعیین نرخ های خرید تضمینی داشتند و شورای اقتصاد با نگاه به جیب خودش نرخ های خرید تضمینی محصولات کشاورزی را اعلام می کرد، اما با اجرای این طرح تصمیم گیری در مورد تعیین نرخ خرید تضمینی گندم به یک شورا متشکل از خانواده کشاورزی، نمایندگان مجلس و دولت محول شده است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی سپس با تاکید بر اینکه استان کرمانشاه باید به عنوان یکی از قطب های کشاورزی کشور مطرح شود، گفت: معتقدم اگر جایی ظرفیت قطبیت کشاورزی را داشته باشد، آن استان قطعا کرمانشاه است. 

دبیر هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای تثبیت قطبیت استان در بخش کشاورزی در کشور کارهای زیادی صورت گرفته، تصریح کرد: پروپزال طرح تهیه شده و تایید قطبیت کشاورزی استان قطعی است.

رشیدی در پایان تاکید کرد: ما ادعا داریم 10 درصد تولیدات زراعی کشور را تولید می کنیم، در حالیکه به راحتی می توانیم این میزان را به 20 درصد برسانیم.

نازی حاجی علی اکبری/ کرمانشاه

 

آیا این خبر مفید بود؟