تولید توزیع و مدیریت مصرف آب، اولویت استان سمنان

به گزارش خبرگزاری رکنا از سمنان، مهمترین برنامه‌های تامین منابع آبی و طرح‌های در دست اجرای استان در نشست استاندار با مسئولان شرکت آب منطقه‌ای استان بررسی شد.

سید محمد رضا هاشمی در جلسه‌ پیگیری پروژه‌های آب استان سمنان که به میزبانی شرکت hب منطقه‌ای سمنان برگزار شد با تاکید بر ضرورت تامین منابع آبی جدید برای استان گفت: بحث خشکسالی یکی از دغدغه عای مهم نخبگان مردم کشاورزان و صنعتگران است، بنابراین اولویت اصلی کار ما در استان، تولید، توزیع و مصرف آب است.

استاندار استان سمنان با اشاره به اینکه ۱۹۸ هزار هکتار از اراضی استان دربخش کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته است، گفت: در کمتر از ۳۶ هزار هکتار از این اراضی طرح مصرف بهینه آب اجرا شده و باید تلاش کرد تا ضمن توسعه و تقویت مجتمع گلخانه‌ای، کشاورزان را به استفاده از محصولات کم آب بر تشویق کرد.

هاشمی افزود: در خصوص مصرف بهینه و تامین آب یکی از اقدامات جدی که باید مدیریت فضای سبز شهری انجام دهد مسئله‌ جدا سازی آب شرب از آب مورد نیاز در بخش فضای سبز است.

استاندار تصریح کرد: حفظ وضعیت موجود در صنعت علاوه بر استقبال از سرمایه گذاران جدید، در دستور کار قرار دارد و این موضوع باید از طریق معاون اول ریاست جمهور، وزیر نیرو، وزیر کشاورزی و سایر مسیولین به صورت جدی پیگیری شود.

هاشمی با تاکید بر ضرورت اقناع سازی عمومی با بهره مندی از ظرفیت موثرین جامعه در خصوص استفاده بهینه از آب به اهمیت تشکیل جلسات هفتگی کارگروه حفاظت از منابع آب و بازدید مستمر از پروژه‌های در حال اجرا اشاره و یادآور شد: تشویق و ترغیب کشاورزان در مدیریت مصرف آب و جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز و استفاده از کشت محصولات کم آب بر و فناوری‌های نوین باید در دستور کار قرار گیرد.

استاندار استان سمنان همچنین گفت: تامین آب در جلوگیری از مهاجرت روستاییان بسیار تاثیر گذار است و علاوه بر معیشت اشتغال، گردشگری را تقویت می‌کند.

وی ضرورت انجام اقدامات موثر در بحث مقابله با تبخیر آب را یاد آور شد و گفت: احیاء قنوات از دیگر مواردی است که در بحث مدیریت مصرف آب بصورت جدی، مورد توجه قرار گیرد.

حیدریان مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان نیز در ابتدای این نشست در گزارشی، وضع بارندگی، سطح سفره‌های زیر زمینی و کسری مخازن، طرح‌های ملی و استانی سازگاری با کم آبی، راهکار‌های استفاده از پساب شهری و صنعت، نحوه بهره برداری از سد‌ها و منابع آبی پایدار و اخرین اقدامات و پیگیری‌های طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی را تشریح کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟