زیرساخت های مرز مهران آمادگی لازم برای پذیرایی از زائران میلیونی  را ندارد

به گزارش خبرنگار رکنا از ایلام: ، سردار جمال شاکرمی روز چهارشنبه در نشست خبری با رسانه های حاضر در پایانه مرزی مهران اظهار داشت: زیرساخت های مرز مهران باید پاسخگوی پذیرش حداقل بین هشت تا ۱۰ میلیون نفر زائر باشد در حالی که ظرفیت ها و زیرساخت های شهر و پایانه مهران از کمترین امکانات و تجهیزات برخودار است که در شان این پایانه و اربعین نیست.

وی افزود: اربعین یک فرصت و نعمت از جانب امام حسین علیه السلام به استان محسوب می شود که باید از محل این فرصت مغتنم زیرساخت های ایلام افزایش یابد. 

فرمانده سپاه امیرالمومنین علیه السلام ایلام یادآور شد: مسیرهای دسترسی، ترابری، سرویس های بهداشتی، اسکان، ساختمان برای بهداری و درمان، هتل و موارد دیگر از موارد مهمی است که توسعه آنها باید توسط مسوولان پیگیری شود.

شاکرمی با گله مندی از روند احداث راه آهن در ایلام، اضافه کرد: احداث راه اهن و اتصال استان به خط آهن سراسری به یک رویا و تراژدی برای مردم تبدیل شده و در حد حرف باقی مانده که امید است این طرح مهم و  ضروری در دولت جدید عملیاتی شود.

وی ادامه داد: اعتبارات اربعین برای استان ایلام به صورت قطره چکانی تزریق می شود و سند تحول اربعین در حد کاغذ و مصوبه باقی مانده است در حالی که زیرساخت های حوزه اربعین ایلام نیاز مبرم به تزریق اعتبار و نگاه ویژه مسوولان دارد.

شاکرمی گفت: استان ایلام محل تلاقی اربعین و کاروان های راهیان نور است اما زیرساخت های مناسب و در خور شان زائران ندارد و می طلبد تمام ادارات مرتبط با موضوع اربعین از جمله راه و شهرسازی یا دانشگاه علوم پزشکی از طریق وزارتخانه های متبوع خود سعی در اخذ اعتبارات گسترده کنند.

وی تاکید کرد: اعتبارات ملی اربعین باید با توجه به نیازهای استان ایلام حداقل ۱۰ برابر افزایش یابد چرا که زیرساخت های اربعین در استان ایلام بسیار ضعیف است.

فرمانده سپاه استان ایلام ادامه داد: به عنوان مثال احداث یک ساختمان دائمی به عنوان بیمارستان و درمانگاه در پایانه مرزی مهران یک ضرورت اجتناب ناپذیر است چرا که هرسال بیمارستان های صحرایی از استان های مختلف در مرز مستقر می شوند در حالی که با احداث یک بیمارستان دائمی دیگر نیازی به دایر کردن بیمارستان صحرایی نیست چرا که بیمارستان صحرایی برای حوادث طبیعی غیرمترقبه و ناگهانی است.

شاکرمی ایجاد مجموعه ها و مجتمع های رفاهی مختص زائران را یک ضرورت مهم برشمرد و از دستگاه هایی که دارای زمین های بلااستفاده در مسیر پایانه مرزی هستند، خواست این اراضی را در خدمت ستاد اربعین برای احداث مجتمع های مورد نیاز زائران قرار دهند.

 امروز جمعی از خبرنگاران عضو بسیج رسانه با سفر به مهران از نزدیک با خدمات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مرز مهران آشنا شدند.

ایلام/ کوثر موسوی

 

 

آیا این خبر مفید بود؟