۱۰۳ فقره پروانه کاربرد علامت استاندارد در ایلام صادر شد

مهناز همتی در گفتگو با خبرنگار رکنا در ایلام  اظهار کرد: در دولت دوازدهم ۱۰۳ فقره پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری و تشویقی توسط این اداره کل صادر شده است.

وی با بیان اینکه پروانه‌های صادره مربوط به واحدهای تولیدی صنایع ساختمانی و معدنی، شیمیایی، غذایی، سلولزی و کشاورزی، افزود: اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد نشانه تعهد تولید کننده یا ارائه کننده محصول، خدمت با کیفیت، رعایت ضوابط و موازین، احترام به حقوق مصرف کنندگان و استمرار انطباق مشخصات کالا با استانداردهای ملی است.

همتی عنوان کرد: در طی این مدت، ۶ فقره پروانه کاربرد حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی نیز برای کشاورزان استان صادر شده است.

مدیرکل استاندارد ایلام با اشاره به اینکه پروانه‌های استاندارد صادر شده ۳ سال اعتبار دارد، تصریح کرد: زمانی که نزدیک است اعتبار پروانه به پایان برسد افراد باید درخواست تمدید پروانه بدهند و فرم‌های مخصوصی را تکمیل کنند.

وی در ادامه گفت: صدور پروانه کاربرد علامت استاندارد از جمله تکالیف قانونی برای حصول اطمینان از رعایت الزامات استاندارد، استمرار کنترل کیفیت محصولات در واحدهای تولیدی تحت پوشش استان و ترغیب این واحدها به ارتقای کیفیت محصولات تولید شده بر اساس معیارهای سازمان ملی استاندارد، است.

دبیر شورای استاندارد استان ایلام ادامه داد: کارشناسان این اداره کل به صورت مستمر به بازدید از خط تولید، مواد اولیه و شرایط نگهداری فرآورده، همچنین بررسی اسناد و مدارک مربوط به کالیبراسیون و آزمایشات انجام شده در واحد کنترل کیفیت شرکت می‌پردازند.

به گفته وی، کارشناسان به طور تصادفی از کالاهای تولید شده برای ارزیابی انطباق محصول تولیدی با استانداردهای ملی مربوطه، نمونه برداری کرده و در صورت داشتن شرایط مذکور و انطباق آزمایشات با استاندارد ملی مربوطه، صدور پروانه استاندارد انجام می‌گیرد.

همتی در پایان یادآور شد: تولید، تمرکز، توزیع و فروش کالاهای مشمول مقررات استاندارد اجباری، بدون علامت استاندارد یا با کیفیت پائین‌تر از استاندارد ممنوع است و در صورت تخلف، واحدهای تولیدی متخلف به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

ایلام/ کوثر موسوی

 

 

آیا این خبر مفید بود؟