ترانزیت ۴۱۱ هزارتن کالا از گمرکات آذربایجان غربی به خارج کشور

به گزارش خبرنگار رکنا از ارومیه ؛ توحید آذربد با بیان اینکه از این میزان ۲۰۱ هزار و ۸۳۲ تن ترانزیت خارجی از مقصد و ۲۰۹ هزار و

۳۷۰ تن ترانزیت خارجی از مبدا است، اظهار کرد: ترانزیت خارجی از مقصد ۲۴ درصد رشد و ترانزیت خارجی از مبدا ۳۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی ارزش مجموع ترانزیت خارجی از گمرکات استان را یک هزار و ۱۶۱ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: این میزان در مقایسه با مدت زمان مشابه پارسال که یک هزار و ۳۰۸ میلیون دلار بود ۱۱ درصد کاهش دارد.

ناظر گمرکات آذربایجان غربی مجموع درآمد گمرکات استان در ۵ ماهه گذشته سال جاری را بیش از دو هزار و ۴۶۶ میلیارد و ۲۲۸ میلیون ریال اعلام و اضافه کرد: میزان درآمد گمرکات استان در مقایسه با سال گذشته که یک هزار و ۸۳۳ میلیارد ریال بود ۱۹ درصد افزایش داشته است.

آذربد با اشاره به ۶۱ هزار و ۷۹۰ تن به ارزش ۱۵۱ میلیون دلار ترانزیت داخلی از گمرکات آذربایجان غربی گفت: در بخش ترانزیت داخلی نیز از نظر وزن ۶۰ درصد و از نظر ارزش نیز ۵۶ درصد کاهش داشته ایم.

ناظر گمرکات آذربایجان غربی از تردد ۱۷۹ هزار و ۳۵۹ دستگاه خودرو از طریق گمرکات استان طی ۵ ماهه استان خبر داد و اظهار کرد: از این تعداد ۱۷۸ هزار و ۲۸۵ دستگاه کامیون و تریلر و یک هزار و ۷۷۴ دستگاه خودروی سواری بود.

آذربد میانگین تردد روزانه کامیون و تریلر از گمرکات استان را یک هزار و ۱۵۰ دستگاه و سواری را نیز ۷ دستگاه عنوان و خاطرنشان کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا تردد از گمرکات استان تحت تأثیر قرار گرفته است.

ناظر گمرکات آذربایجان غربی با بیان اینکه در سال جاری ۴۱۱ هزار و ۲۰۳ تن کالا از گمرکات استان به خارج کشور ترانزیت شده است، گفت: ارزش مجموع ترانزیت خارجی از گمرکات استان یک هزار و ۱۶۱ میلیون دلار است که این میزان در مقایسه با مدت زمان مشابه پارسال که یک هزار و ۳۰۸ میلیون دلار بود ۱۱ درصد کاهش دارد.

ناظر گمرکات آذربایجان غربی با بیان اینکه مجموع درآمد گمرکات استان طی سال جاری بیش از دو هزار و ۴۶۶ میلیارد و ۲۲۸ میلیون ریال است، اضافه کرد: میزان درآمد گمرکات استان در مقایسه با سال گذشته که یک هزار و ۸۳۳ میلیارد ریال بود ۱۹ درصد افزایش داشته است.

آذربایجان‌غربی ۸۹۱ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور عراق، جمهوری آذربایجان و ترکیه دارد و با دارا بودن ۹ گمرک و پنج بازارچه مرزی شاهراه ارتباطی ایران به اروپا به‌شمار می‌رود.

ارومیه/ معجنی 

آیا این خبر مفید بود؟