سرمایه گذاری بیش از9360 میلیارد ریال در پروژه های آبی استان

به گزارش خبرنگار رکنا در همدان، منصور ستوده با بیان اینکه هر سه سال یک سد در همدان افتتاح شده است، گفت: این سد ها شامل 10 سد در حال اجرا و بهره برداری شده، که تعداد 7 سد در حال بهره برداری از قرار اکباتان و آبشینه در همدان، شیرین سو در کبودراهنگ، سرابی در تویسرکان ، کلان در ملایر و شنجور در رزن و نعمت آباد در اسداباد با حجم مخزن حدود 108 و حجم تنظیم 88 میلیون متر مکعب و 2 سد در حال احداث ،خرمرود در تویسرکان و گرین در نهاوند با حجم مخزن 18 میلیون و 300 هزار متر مکعب و حجم تنظیم 25 میلیون متر مکعب است همچنین در حال حاضر نیز سد آلان در کبودراهنگ با حجم مخزن 3  میلیون متر مکعب و حجم تنظیم 1.9 میلیون متر مکعب در دست مطالعه قراردارد.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری بخش خصوصی در اجرای سدها ، تصفیه خانه های آب شرب و خطوط آبرسانی حدود 9658 میلیارد ریال است، عنوان کرد: انعقاد 2 قرارداد به روش ماده 56 در عملیات ساخت سدهای خرمرود تویسرکان  و گرین نهاوند به مبلغ 9036 میلیارد ریال، انعقاد 2 قرارداد به روش  BOT تصفیه خانه شهرهای ملایر (ظرفیت 12 میلیون متر مکعب در سال) و تویسرکان (ظرفیت 7 میلیون متر مکعب در سال) به مبلغ 622 میلیارد ریال از جمله موارد این سرمایه گذاری بخش خصوصی هستند.

وی به تاثیر مدیریت سیلاب ها و آب های زیرزمینی با اجرای تغذیه های مصنوعی خبر داد و افزود: تغذیه های مصنوعی نه تنها سیلاب ها فصلی را مدیریت می کنند بلکه  33 میلیون متر مکعب آب را به منابع آب زیرزمینی تزریق می کنند در همین راستا 215 کیلومتر شبکه های اصلی آبیاری و زهکشی مدرن و نیمه مدرن برای مصارف کشاورزی، 16 تغذیه مصنوعی برای احیا منابع آب زیرزمینی و 36 بند انحرافی با حجم انحراف 280 میلیون متر مکعب در سال برای مصارف کشاورزی و احیا منابع آب زیرزمینی در استان همدان احداث شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای همدان در ادامه تاکید کرد: لایروبی 141 کیلومتر رودخانه در استان همدان انجام شده است و در راستای مدیریت سیلاب و مطالعات حد بستر و حریم رودخانه بطول 865 کیلومتر، لایروبی رودخانه 141کیلومتر و رپرگذاری 140 کیلومتر انجام و 115 کیلومتر در حال انجام می باشد.

وی با بیان اینکه  268 هزار متر خطوط آبرسانی در همدان اجرا شده است، تشریح کرد: آبرسانی آب شرب از سدهای سرابی تویسرکان (بطول 14 کیلومتر) و کلان ملایر (بطول 38 کیلومتر)  و تالوار (بطول 140کیلومتر) که در مجموع 192 کیلومتر می باشد انجام شده است.

ستوده با بیان اینکه اجرای خط انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر همدان به نیروگاه شهید مفتح نیز به طول 44 کیلومتر و اعتبار 860 میلیارد ریال با تخصیص 12 میلیون متر مکعب در سال صورت گرفته است، گفت: مجوز خط انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر همدان به پتروشیمی هگمتانه بطول 11 کیلومتر و تخصیص 0.63 میلیون متر مکعب صادر شده است و خط انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر همدان به منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد بطول 21 کیلومتر و با ظرفیت 3 میلیون متر مکعب در حال مطالعه می باشد.

وی همچنین در خصوص مدیریت منابع آبی زیرزمینی نیز عنوان کرد: با انسداد 4863 حلقه چاه غیر مجاز در استان 296 میلیون متر مکعب هدر رفت آب زیرزمینی در استان همدان تعادل بخشی شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان همدان، افزود : با توقیف بیش از 1000 دستگاه حفاری غیر مجاز در حین تردد و یا حفاری از حفر بیش از 3200 حلقه چاه غیر مجاز جدید در استان جلوگیری شده است و  همچنین با نصب 5340 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق روند افت سطح آب زیرزمینی در همه دشتهای استان کاهشی شده است.

ستوده با اشاره به دیگر اقدامات صورت گرفته در حوزه مدیریت و تامین آب استان، گفت: آمار برداری مرحله سوم از منابع آبی استان شامل چاه، چشمه، قنوات، انهار، ایستگاه پمپاژ، آب بندان، سدها و ... انجام و تعداد بیش از 36000 منبع آبی در استان همدان شناسایی شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟