ایجاد مرکز ماده ۱۶ از فعالیت‌های موفق گروهی استان است

به گزارش رکنا از لرستان، سید موسی خادمی در حاشیه  جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اظهار داشت: یکی از اقدامات بسیار مهمی که در سالهای اخیر به همت سپاه حضرت ابوالفضل علیه السلام استان انجام شده راه اندازی مرکز ماده ۱۶ کرامت با امکانات خوب و بهره گیری از روشهای جدید درمانی است . 

وی ایجاد مرکز ماده ۱۶ را از فعالیت‌های موفق گروهی استان دانست و افزود: در سطح شهرهای استان متعادان متجاهری وجود دارند که وظیفه جمع آوری، رسیدگی و ساماندهی آنها بر عهده ماست و ارائه خدمات با این نگاه که این افراد بیمار هستند، انجام می پذیرد. 

استاندار لرستان ادامه داد: مرکز ماده ۱۶ کرامت خرم آباد ظرفیت پذیرش و ارائه خدمات به حدود ۲۰۰ نفر را داراست که البته باید در نظر داشت معتادان متجاهر استان از این تعداد بیشتر می باشند و لازم است برای این موضوع مراکز دیگری نیز تامین و تجهیز شوند . 

خادمی تصریح کرد: این مرکز تا کنون توانسته است بخش عمده‌ای از این افراد را از سطح شهر جمع آوری نماید و ضمن ارائه خدمات بهداشتی،  درمانی، آموزشی در کنار حرفه آموزی به آنها شرایط بازگشت دوباره به زندگی را برایشان فراهم سازد . 

وی با اشاره به اینکه خدمات ارائه شده به معتادان متجاهر حاضر در مرکز ماده ۱۶ بسیار اثر بخش بوده، افزود: آموزش ها به این افراد در مدت حضور آنها در مرکز به گونه‌ای بوده که تعداد قابل توجهی از آنان علاوه بر ترک اعتیاد و آموختن یک حرفه شغلی، شرایط بازگشت دوباره به جامعه را پیدا کرده‌اند . 

خادمی با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم سایر مراکز آموزشی را به این قبیل امکانات مجهز کنیم گفت: استفاده از روش های نوین آموزشی در کنار آموزه‌های دینی که در این مرکز ارائه می شود می‌تواند یک فرد کاملاً طرد شده از جامعه را مجدداً احیا و به زندگی عادی بازگرداند که در نوع خود امری پسندیده است . 

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: موضوع نظارت بیشتر بر مراکز نگهداری، ترک اعتیاد و مراکز ماده ۱۵ و همکاری دستگاههای اجرایی مرتبط در این زمینه از دیگر محورهای جلسه امروز بود که پیگیری و اجرای آن مورد تاکید قرار گرفت .

مهدی زکی‌پور| لرستان

آیا این خبر مفید بود؟