۱۶ هزار میلیارد ریال اعتباربرای تکمیل سد نرماب مینودشت

به گزارش رکنااز گلستان، سیدمحسن حسینی در بازدید از سد نرماب چهل چای مینودشت، اظهارداشت: این سد از مهمترین منابع تامین کننده آب شرب، صنعت و بخشی کشاورزی استان است که در بودجه امسال مبلغ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای ادامه عملیات ساخت آن پیش بینی شده است.

وی افزود: با تکمیل سد نرماب چهل چای مینودشت قرار است، آب شرب افزون بر یک چهارم جمعیت گلستان معادل ۴۰ میلیون متر مکعب و آب مورد نیاز بخشی از اراضی زراعی و صنعت استان از آن تامین شود.

حسینی، کنترل سیلاب در مناطق شرق گلستان در حوضه سه رودخانه نرماب، چهل‌چای و خرمارود را از دیگر اهداف احداث این سد برشمرد و اضافه کرد: ساخت ۲ سد انحرافی دیگر بر روی رودخانه‌های چهل‌چای و خرمارود که سد چهل‌چای انجام و کانال و تونل آن نیز احداث شده، می‌تواند ۱۰ مترمکعب بر ثانیه آب را به سمت سد نرماب منحرف کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان ادامه داد: هم اکنون سد خاکی بر روی رودخانه نرماب با ارتفاع ۶۰ متر در حال احداث است و تا کنون از ۷.۲ میلیون مترمکعب خاکریزی مورد نیاز، ۶ میلیون و ۲۰۰ مترمکعب آن انجام شده است.

وی افزود: همچنین کار طراحی و احداث دریچه و نصب تاسیسات هیدرومکانیکال سد نرماب چهل چای به‌صورت کامل انجام و در مراحل پایانی نصب قرار دارد.

حسینی، بزرگترین مشکل در تکمیل سد نرماب چهل چای را استملاک و تملک اراضی برای مخزن سد دانست و گفت: از حدود ۷۰۰ هکتار،  ۲۵۰ هکتار آن استملاک شده و پیگیر خرید ۱۶۰ هکتار اراضی برای کشاورزان از طریق بنیاد مستضعفان هستیم که هنوز نتیجه نداده است.

وی افزود: تا کنون حدود ۹ هزار میلیارد ریال برای سد نرماب چهل‌چای هزینه شد که ۲ هزار میلیارد ریال آن را به پیمانکار بدهی داریم ضمن اینکه حدود چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در ۲ سال اخیر جذب و هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان همچنین کمبود سنگ ریپ رپ (مقاوم به فرسایش) برای بدنه سد را یکی دیگر از مشکلات تکمیل سد دانست و اظهار داشت که به دلیل نیاز فوری به این سنگ‌ها، باید با تدابیر صورت گرفته در تهیه آن تسریع شود.


گرگان/کرامتی

آیا این خبر مفید بود؟