صنایع فرآوری محصولات کشاورزی به عنوان اولویت منطقه آزاد بوشهرحمایت می شوند

به گزارش رکنا از بوشهر ، عبدالکریم گراوند صبح امروز در نشست بررسی توسعه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف استان بوشهر با تبریک عید سعید قربان و گرامیداشت دهه امامت و ولایت ویژگی‌های سرمایه‌گذاری در استان بوشهر را برشمرد و اظهار داشت: این استان، بیشتر با صنایع نفت‌و‌گاز و پایتخت انرژی معرفی شده و این درحالی است که استان بوشهر در حوزه‌های کشاورزی، شیلات و آبزیپروری از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است.

وی باتأکید بر استفاده بهینه از ظرفیت‌های کشاورزی و آبزی‌پروری تصریح کرد: استان بوشهر به عنوان دومین تولید‌کننده خرما در کشور است ظرفیت‌های مهمی برای افزایش صنایع فرآوری این محصول وجود دارد.

استاندار بوشهر، افزایش بازاریابی، سرمایه‌گذاری و توجه به توسعه گونه‌های جدید در عرصه تولید خرما را مورد تأکید قرار داد و بیان کرد: در راستای تصویب منطقه آزاد بوشهر، باید از ظرفیت‌های کشاورزی و توسعه صنایع فرآوری در این منطقه آزاد توجه شود و در تدوین طرح جامع منطقه آزاد بوشهر باید این مهم از جمله ایجاد شهرک خرمایی و دیگر محصولات کشاورزی مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

گراوند تولید 600 هزار تن گوجه‌فرنگی خارج از فصل را از دیگر ویژگی‌های استان بوشهر در تولید محصول کشاورزی دانست و خاطر نشان کرد: تولید آبزیان پرورشی از جمله میگو از دیگر ظرفیت‌های این استان است که تا سال آینده تولید میگو پرورشی استان بوشهر با توسعه زیرساخت‌های لازم به 50 هزار تن می‌رسد.

وی با اشاره به اجرا طرح پرورش ماهی در قفس در خلیج‌فارس گفت: برای پرورش ماهی در قفس در خلیج‌فارس چشم‌انداز لازم طراحی شده که استان بوشهر از ظرفیت‌های قابل توجهی برخوردار است.

استاندار بوشهر افق امسال تولید ماهی در قفس استان بوشهر را 4 هزار تن دانست و افزود: ظرفیت استان بوشهر در پرورش ماهی در قفس با توجه به وجود زیرساخت‌های لازم بیش از 4 هزار تن است.

گراوند افزایش سرانه مصرف محصولات دریایی در کشور را یک ضرورت دانست و بیان کرد: اکنون تولید میگو پرورشی در استان بوشهر حدود 25 هزار تن است که بیشترین تولید کشور محسوب می‌شود ولی سرانه مصرف آن در کشور بسیار اندک است.

وی با بیان اینکه تولید و پرورش جلبک دریایی یکی از ظرفیت‌های دیگر استان بوشهر است، خاطر‌نشان کرد: در حوزه صنایع آرایشی و دارویی، جلبک نقش مهم و تأثیرگذاری دارد و در آینده نزدیک مواد تولید محصولات دارویی و آرایشی، از دریا بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و نگاه اصلی دانشمندان تولید محصولات دارویی از دریا است که پرورش جلبک دریایی از آن جمله محسوب می‌شود.

استاندار بوشهر وجود شهرها و روستاهای استان بوشهر در کنار ساحل را ظرفیت مهمی در پرورش جلبک دریایی دانست و افزود: به‌راحتی از شهرها و روستاهای ساحلی استان بوشهر می‌توان در تولید و پرورش جلبک با طراحی مشاغل خانگی استفاده کرد.

گراوند، حمایت از تولید محصولات کشاورزی و توسعه صنایع فرآوری در منطقه آزاد بوشهر را مورد تأکید قرار داد و بیان کرد: با نگاه به صادرات و تأمین نیاز داخلی توسعه صنایع فرآوری محصولات کشاورزی در منطقه آزاد بوشهر باید مورد توجه قرار بگیرد که از سرمایه‌گذاران در این حوزه حمایت می‌شود.

وی با پیش‌بینی اتصال بندر بوشهر به خط ریلی سراسری در دولت آینده خاطر نشان کرد: استان بوشهر از ارتباط تردد دریایی، هوایی، زمینی و به‌زودی هم راه‌آهن برخوردار است که این ظرفیت نقش مهم و تأثیرگذاری در صادرات غیرنفتی و توسعه استان بوشهر دارد.

استاندار بوشهر، توسعه بندر بوشهر را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: سازمان بنادر و دریانوردی برای کمک به زیرساخت‌های بندری بوشهر باید عمق دریا و اسکله‌های بندر بوشهر تا 14 متر افزایش دهد تا امکان تردد کشتی غول پیکر 50 هزار تنی فراهم شود.

گراوند، توسعه بندر بوشهر در گرو توسعه زیرساخت‌های بندری دانست و تأکید کرد: پارس جنوبی که امروز به‌عنوان پایتخت انرژی ایران مطرح است در کنار آن پارس شمالی قرار دارد که از ظرفیت‌های مهم استان بوشهر در حوزه تولید، صادرات، سرمایه‌گذاری و اشتغال است.

وی تولید صنایع غذایی و فرآوری محصولات کشاورزی یکی از ظرفیت‌های مهم منطقه آزاد بوشهر دانست و خاطر نشان کرد: وجود زیرساخت‌های لازم در مجتمع بندری نگین در محدوده بندر آزاد بوشهر ظرفیت مهم برای توسعه صنایع فرآوری انواع محصولات فراهم شده است که در این بخش از سرمایه‌گذاران حمایت می‌شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟