تحقق ۲۳ درصدی درآمدهای مالیاتی در ایلام

به گزارش خبرنگار رکنا در ایلام ،قدرت فیض الهی در نشست شورای هماهنگی ادارات تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: البته انصافاً همه دستگاه ها در سال گذشته زحمت کشیدند، به طوری که در سایر درآمدهای استانی نیز با یک رشد ۵۰ درصدی و قابل ملاحظه مواجه بوده ایم.

وی افزود: در بحث مالیاتی و در مقایسه با سه ماهه سال گذشته ۸۱ درصد رشد داشته‌ایم که از این بابت و در خصوص وصول درآمدها از مجموعه مالیاتی تشکر می کنیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام گفت: در خصوص بحث مولدسازی با پیگیری همه دستگاه‌ها در سال۹۹، از محل مولد سازی رشد خوبی را شاهد بودیم و ۴۲ ملک به عنوان مازاد شناسایی و هفت ملک از آنها به فروش رفته و ۱۸ میلیارد تومان در سال گذشته، از این بابت درآمدزایی بوجود آمده، که کل این درآمد به اعتبارات هزینه‌ای است استان تزریق شده که نقش مهمی در پوشش کسری اعتبارات استان ایفا کرد

فیض الهی  ادامه داد: در بحث وصول مطالبات و بدهی های دولت، در بحث اوراق تسویه و تهاتر، امسال هم چون سال گذشته رشد خوبی را در این قسمت شاهد بوده ایم، که حجم بیشتر آن را حوزه مالیاتی و بانکی در بر گرفته اند و قدم بسیار بزرگی برداشته شده ، به اینصورت که ۸۷میلیارد تومان به اعتبارات عمرانی استان افزوده شده است و همین مقدار هم از مطالبات و بدهی های دولت کسر گردیده است و امید است امسال هم با جدیت بیشتری پیگیری شود.

کریمی مدیر کل امور مالیاتی استان نیز در این نشست با ارائه توضیحات کاملی در خصوص ارزش افزوده و اصلاحات صورت گرفته در این قانون و اجرای آن از ۱۲ دی ماه ۱۴۰۰ پرداخت.

رئیس شورای هماهنگی بانک های استان ایلام در این نشست، هدف بانک ها را جذب منابع و مصرف آن در استان عنوان کرد، که خوشبختانه نسبت به سال گذشته این منابع در سه ماهه نخست سال افزایش محسوسی یافته است.

طالب یاسمی افزود: منابع ما در پایان سال ۹۹، ۱۱۰/۵۸۰ میلیارد بود که تا ۳۰ خرداد سال ۱۴۰۰ این منابع به ۱۲۰/۸۶۱ میلیارد رسیده که این منابع جذب و در قالب تسهیلات مصرف شده اند.

وی یادآور شد: منابع ما حول و حوش منابع سپرده بلند مدت و کوتاه مدت بوده اند که کل استان ۳۲/۳۸۲ هزار میلیارد آن جزء منابع بلندمدت و ۴۳/۹۷۸ هزار میلیارد ریال، و منابع پس انداز کوتاه مدت و جاری نیز که ارزان قیمت هستند به ترتیب ۱۳ و ۱۸ درصد منابع استان را تشکیل می‌دهند.

رئیس شورای هماهنگی بانک های استان ایلام بیان داشت: خوشبختانه تفویض اختیارات بیشتری نسبت به سال‌های گذشته به شعب استان شده، هم در قالب اعتبار به بخش حقوقی و حقیقی و هم تسهیلات در قالب تبصره ۱۸و کل منابع و اعتبارات در قالب تبصره ۱۸،توانستیم حدود ۵۰ میلیارد تومان از استانها ی دیگر جذب کنیم و در استان استفاده کنیم.

رئیس شورای هماهنگی بیمه‌های استان نیز با با اشاره به رشد ۴۵ درصدی حق بیمه در سه ماهه سال جاری، به معافیت از مالیات بیمه های عمر و زندگی اشاره کرد.

میرزایی افزود: در بحث حق بیمه شخص ثالث ۳۰ درصد از بیمه، به عنوان عوارض مالیات پرداخت می‌شود، ۱۰ درصد به بهداشت، ۸ درصد به صندوق تامین خسارت بدنی، ۳ درصد امداد جاده‌ای، نیروی انتظامی و راهداری و ۹ درصد به عنوان ارزش افزوده پرداخت می‌شود.

وی یادآور شد:سال گذشته از محل ۳ درصد حدود ۳۰۰ میلیارد تومان به صورت کشوری و ملی به امداد جاده‌ای و راهداری و نیروی انتظامی پرداخت شده و مدیران استان بایستی سهم استانی خود را طلب کنند و در استان هزینه کنند.

در ادامه آخی زاد معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام دستورالعمل جزء یک تا ۹ بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال۱۴۰۰ را تشریح کرد.

ایلام/ کوثر موسوی

 

 

آیا این خبر مفید بود؟