مدیر شرکت توزیع نیروی برق دهلران: قطع شبکه HD هیچ ربطی به نوسان برق ندارد

به گزارش خبرنگار رکنا  از ایلام، امید محمدبیگی با بیان اینکه شهرستان دهلران ۲۶ هزار مشترک برق دارد، اظهار کرد: در حال حاضر پیک بار شهرستان نزدیک به ۱۰۰ مگاوات بوده که حدوداً یک سوم بار کل استان را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: پیک بار در دهلران ۲۴ ساعته است اما در ساعت‌های اوج مصرف یعنی ساعت ۱۲ تا ۱۸ و از ساعت ۱۹ تا ۲۳ این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

مدیر شرکت توزیع نیروی برق دهلران با اشاره به اینکه عمده‌ی مصرف شهرستان را کولرهای گازی تشکیل می‌دهند، خاطر نشان کرد: تعطیلی ادارات، باعث خارج شدن تعداد زیادی کولر گازی از مدار و کاهش فشار مصرف، بر روی شبکه می‌گردد.

وی با بیان اینکه مصرف روزانه برق متغییر است و به دلیل گرمای زودرس و افزایش بیش از حد دما، افزایش بار در شهرستان دهلران از میزان استاندارد آن نیز بالا زده است، تصریح کرد: گاهاً ضعف ولتاژ باعث خاموشی می‌شود و این با نوسان متفاوت است. هر چند این نقیصه بیشتر در روستاهای دهلران وجود داشت که با نصب ترنسفورماتور این مورد در روزهای ابتدایی سال مرتفع گردید.

محمدبیگی با اشاره به اینکه فرستنده‌های شهرستان دهلران از پهنای باند کمتری برخوردار است و شبکه‌های HD قدرت پخش برنامه‌ها را ندارد و صدا با تصویر هماهنگ نیست و علیرغم راه‌اندازی جدید شبکه، قدرت پخش برنامه‌های زنده مانند فوتبال وجود ندارد، افزود: پیش می‌آید به جای پخش مسابقه فوتبال، فیلم سینمایی پخش می‌شود. به دلیل ایراداتی که پخش شبکه‌های HD وجود داشت صدا و سیما اقدام به قطع شبکه کرد.

وی با اشاره به اینکه صدا سیما برای رفع این مشکل مجبور گردید پخش شبکه‌های HD را متوقف نماید و به اصطلاح بجای حل مسئله؛ صورت مسئله را پاک نمود، افزود: اخیرا صدا و سیما در پاسخ به مردمی که خواهان پخش شبکه‌های HD هستند عنوان کرده است که نوسان برق باعث سوختن تجهیزات شبکه‌های HD گردیده است در صورتی که شبکه‌ها از چند ماه قبل از شروع خاموشی‌ها قطع شده بودند.

مدیر شرکت توزیع نیروی برق دهلران یادآوری کرد: درحال حاضر با اعمال هر نوبت خاموشی، شاهد قطع شبکه‌های غیر HD نیز هستیم که اگر صدا و سیما اقدام به نصب ژنراتور اضطراری که لازمه کار است و جزو تعهدات سازمانی نیز هست با قطع شبکه مواجهه نبودیم و دلیل آن هم نوسان برق اعلام نمی‌شد.

محمدبیگی با تاکید بر اینکه کشور با کمبود تولید برق روبرو شده است و اگر نیروگاهی از مدار خارج شود دیسپاچینگ ملی در جهت پایداری شبکه مجبور به اعمال خاموشی در سراسر کشور می‌شود، گفت: شرکت توزیع برق در حال مدیریت شبانه روزی میزان مصرف است و به همراهی مشترکین با صرفه جویی در مصرف برق نیاز دارد اما اینکه ادارات و نهادها کوتاهی‌ها و مشکلات خود را به شرکت توزیع برق ربط دهند به دور از انصاف است.

ایلام/ کوثر موسوی

 

 

آیا این خبر مفید بود؟