اجرای چندین پروژه فرامنطقه ای و تاثیر گذار در منطقه دو شهرداری

به گزارش رکنا از  همدان ، شهردار منطقه دو با اشاره به اقدامات شهرداری این منطقه در اجرای پروژه‌های فنی و عمرانی، احداث باغ گلها ، پروژه هدایت آبهای سطحی تقاطع رسالت ، احداث چندین مخزن ذخیره آب ، احداث آبنما و نورپردازی چندین معبر ، احداث زمینهای ورزشی پارک کودک ، احداث خانه مادر و کودک در پارک بانوان ، اجرای پیاده رو سازی چندین معبر در سطح منطقه و اجرای بیش از 60 هزار تن آسفالت را از برخی پروژه های این شهرداری در سال گذشته عنوان کرد و گفت: امروزه توسعه متوازن و توزیع عادلانه امکانات یکی از شاخص های اصلی توسعه پایدار در شهرها به شمار می آید که عدم تحقق این امر سبب بروز مشکلات، نابه هنجاریها و نارضایتی ها در بخشی از شهر میشود که میتواند آسیبهای مختلفی را به دنبال داشته باشد.

c42d48aa-a78f-46b2-9afd-6eaccc2d5be3

حامد جلیلوند با بیان اینکه ارائه خدمات با نگاه توسعه محور و نیز توزیع متوازن ازجمله اهداف مهم شهرداری منطقه است، افزود : با توجه به رویکرد و سیاست کلی شهرداری منطقه، واحدهای مختلف اجرایی با برنامه‌ریزی مدون سعی بر آن داشته تا حد امکان خدمت‌رسانی به مناطق و محلات را به‌صورت یکسان ارائه کنند و در سال جاری نیز علاوه بر توزیع متوزان توسعه فضای سبز شهری را نیز در برنامه کاری قرار داده تا جهشی در سرانه فضای سبز منطقه و شهر همدان گردد.

وی با بیان اینکه افزایش سرانه فضای سبز شهری با هدف توسعه پایدار از اصلی ترین اهداف منطقه در کنار توزیع متوازن پروژه های عمرانی در سال جاری به شمار میرود،  افزود: توسعه فضای سبز شهری و توزیع عادلانه آن در محله ها به خصوص در مراکز شهرها به گونه ای که متناسب با ساخت و ساز شهری باشد یکی از راهبرد های توسعه پایدار شهر تلقی می‌ گردد که از نظر ابعاد زیست‌ محیطی، فضای سبز شهری در کاهش آلودگی هوا و آلاینده ها، تعدیل پدیده جزیره گرمای شهری، کاهش آلودگی صوتی، کنترل سیلاب و در یک کلام بهبود کیفیت محیط ‌زیست نقش تعیین کننده ای دارند.

وی افزود : از این رو شهرداری منطقه دو در سال جاری پروژه های تاثیر گذاری همچون تکمیل احداث پارک فرامنطقه ای اکباتان ،کاشت فضای سبز در مصلی همدان ، ساخت دیوار سبز در بلوار مطهری ، کاشت و نگهداری فضاهای سبز شهری، تغییر سیستم آبیاری قدیمی به مکانیزه ، احداث مخازن ذخیره آب جهت فضای سبز از جمله پروژه های منطقه دو در کنار صدها پروژه عمرانی دیگر جهت رفاه حال  شهروندان همدانی اجرا مینماید.

70023b78-8c56-4c78-a771-f01e4b1af224

 

جلیلوند به پروژه بزرگ پارک 250 هکتاری اکباتان اشاره و تصریح نمود :  پارک اکباتان هم یک پارک ساحلی و هم یک پارک جنگلی است و پروژه‌ای است که در تاریخ شهرداری همدان  از آن به عنوان یک اتفاق بی‌نظیر یاد خواهد شد .

وی در خصوص افتتاح فاز اول در کوتاه‌ترین زمان تاکید کرد :  این قول را به شهروندان همدان می‌دهیم که در آینده نزدیک به بهره‌برداری برسد ، این پارک با کمترین دستکاری در طبیعت احداث شده است و حتی قطع یک درخت در آنجا اتفاق نیفتاد ما پروژه وسیع جنگل‌کاری را در دستور کار داریم که یک دید و منظر متمایز را می‌تواند برای همدان ایجاد کند.

وی همچنین در زمینه مبلمان شهری گفت : در این زمینه تدارک لازم دیده شده است  از جمله آلاچیق، سایت ماهیگیری، سایت دوچرخه‌سواری کوهستان و همان طور فضایی حدود 5 هکتار برای احداث پارک خلاقیت و مهارت که می‌تواند یک پارک بی‌نظیر در کشور برای بهره‌برداری کودکان باشد.

 جلیلوند گفت : لازم به تأکید است که این پارک، یک پارک محیط زیستی و بدون تخریب، بدون دستکاری در طبیعت و با حداقل کار عمرانی است.  این پروژه با تفکر شایسته معاونت معماری و شهرسازی و مهندسان شهرداری به عنوان طراحان این پرژوه انجام شد  .

جلیلوند در زمینه میزان اعتباری که برای احداث این پارک در نظر گرفته شده است، عنوان کرد : برنامه و چشم‌اندازی که برای این پروژه داشتیم انجام کمترین کار عمرانی بود لذا یک راه دسترسی برای پروژه ایجاد کردیم که راهی با چشم‌انداز بی‌نظیری است و یک نمازخانه و سرویس بهداشتی و مبلمان شهری نیز برای آن در نظر گرفتیم.  اعتباری که برای پروژه در نظر گرفته شده بیش از 10 میلیارد تومان است.

به گفته وی این پارک یک پارک استثنائی خواهد بود چون هم پتانسیل بهره‌برداری به صورت جنگلی رادارد و هم به ساحلی، این پارک در حوزه  گردشگری می‌تواند جایگاه همدان را به گونه ای متمایز رقم زند .

 

536599e1-1a7f-4301-846a-e856b65390b3

سال 1400 برای منطقه 2 شهر همدان یک سال استثنایی و خاص خواهد بود

مدیرمنطقه 2 شهرداری همدان افزود : با انجام پروژه های تاثیرگذار حالا ریل‌گذاری‌هایی در مسیر توسعه همدان انجام شده است که  موجب رفع  نیازهای اولیه منطقه 2 شده است .

وی به پروژه هدایت آب‌های سطحی در منطقه دو اشاره و اجرای لوله گذاری از میدان 9 دی تا رودخانه پمپ بنزین فروغ  ، اجرای نهری در چندین معبر در سطح منطقه و لایروبی قناتهای موجود را در شمار اقداماتی بیان کرد که باهدف ارتقا کیفیت زندگی شهروندان و مدیریت بهنگام بحران در شرایط جوی نامناسب اجرا شد.

وی بابیان اینکه معابر، بلوارها و خیابان‌ها از مهم‌ترین فضاهای شهری هستند که مورداستفاده روزمره شهروندان قرار دارد و آسفالت معابر و مناسب‌سازی مسیرها می‌تواند نقش مهم و ارزنده‌ای در ارتقاء رضایتمندی شهروندان داشته باشد، افزود: شهرداری منطقه دو سال گذشته بیش از 60 هزار تن آسفالت در معابر سطح منطقه توزیع نموده  و در سال جاری نیز نهضت آسفالت منطقه دو با برنامه ریزی و جدیت  کار خودرا آغاز و هم اکنون در معابر اولویت بندی شده مشغول ارائه خدمات میباشند .

جلیلوند از ادامه احداث پارکینگ طبقاتی در مرحله اجرای نما خبر داد و افزود : اجرای اسکلت پروژه به اتمام رسید و هم اکنون در مرحله زیرسازی نمای پروژه میباشد  که نمای غربی به اتمام رسیده و نمای شرقی نیز در مرحله اجرا میباشد.

وی افزود : با بهره برداری از این پروژه، فضای موردنیاز جهت پارک بیش از 530  دستگاه خودرو تامین شده و به این ترتیب امکان مراجعه کم‌دردسر شهروندان به میدان امام (ره) ، خیابان بوعلی ، بلوار مدنی ، آرامگاه بوعلی و خیابان تختی تسهیل خواهد شد.

106c3e70-dd0b-44f4-bac3-4299a15867bc

جلیلوند از ساماندهی مصلی همدان در مراحل پایانی خبر داد و افزود : تپه مصلی همدان که در قلب شهر همدان قرار گرفته در سالیان گذشته مغفول از ساماندهی بود که با عزم جدی شهرداری منطقه دو حالا شاهد دگرگون شدن ویترین آن هستیم و اهم اقدامات عمرانی از قبیل جداره سازی، کف سازی، پردازش محوطه، پله سازی، ایجاد آبنما، توسعه فضای سبز و همچنین در آتیه نه چندان دور ایجاد پل عابر وسیع؛ همه و همه اقداماتی است که برای گام اول توسعه و ساماندهی تپه مصلی همدان در حال انجام است..

مدیر منطقه دو شهرداری خاطرنشان کرد: اوضاع دسترسی برای نمازگزاران عید فطر در شأن مردم دارالمؤمنین همدان نبود و این اقدامات به عنوان حداقل خدمات برای شهروندان مد نظر قرار گرفت.

شهردارمنطقه دو ا اشاره به این که مسیر دسترسی علاقمندان به کتاب خوانی از راه تپه مصلی امکان پذیر است گفت: اما شیب تند و وضعیت نامناسب آن کمی این علاقمندی به مراجعه به کتابخانه مرکزی را با دشواری‌هایی مواجه کرده بود که تصمیم ما را برای تحرک و اقدام جدی‌تر کرده بود.

جلیلوند در ادامه تصریح کرد: در برنامه بهسازی سعی بر صرفه‌جویی شد تا از مصالح موجود در محوطه حداکثر استفاده صورت بگیرد تا ضمن آن مهم، پویایی و نشاط روانی خاصی متأثر از بهسازی و سامان محوطه تپه مصلی متبادر شود.

ccaaae47-3c00-436d-bc32-60eac24b22c7

وی سپس به ایجاد آبنمای این تپه اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار در همدان آبنمای گردشی و مخزنی در محوطه تپه مصلی ایجاد می‌شود که با ساخت مخزن بتنی در بالادست تپه و ایجاد حوضچه آبگیر در پایین دست به طور گردشی شاهد جاری شدن نعمت الهی باشیم.

شهردارمنطقه دو اظهار کرد: در آینده نزدیک پل عابر پهناوری از عرض بلوار شهید مفتح امکان دسترسی سریع و آسان به بالای تپه مصلی را ممکن خواهد کرد که این سازه هم مورد استفاده کتاب خوانان و هم مورد بهره برداری مصلی و نمازگزاران و مؤمنان در آینده قرار خواهد گرفت..

مهندس جلیلوند با اعلام اینکه در راستای احترام به حقوق عابران پیاده اجرای عملیات پیاده روسازی معابر به متراژ بیش از 30 هزار مترمربع در سطح منطقه اجرا گردیده افزود : مناسب سازی فضاهای شهری به ویژه پیاده رو ها یکی از مباحث اساسی است که از جهات مختلف اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی در زندگی شهروندان تأثیر عمده و نقش برجسته ای دارد.

وی در پایان هدف از اجرای این پروژه ها را ارتقاء کیفیت و مناسب سازی پیاده روهای سطح شهر به منظور تسهیل در عبور و مرور عابران و زیبایی بصری عنوان کرد و افزود: عملیات پیاده رو سازی خیابان بوعلی ، بلوار مطهری ، خیابان حکما ، بلوار محمدیه ، خیابان آرام و گلزار اجرا گردید و  خیابان عمار خیابان عمار ،بلوار شهید مصیب مجیدی ، بلوار ولایت ، ادامه بلوار مطهری  به طور همزمان به متراژ بیش از ۳۰ هزارمترمربع سنگفرش در حال انجام می باشد و با جدیت ادامه دارد.

b2c24b2c-ba86-4b49-9b1f-476ae85488cf

 

 

آیا این خبر مفید بود؟