6 پروژه تأمین و انتقال آب با میانگین 70 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست

به گزارش رکنا در هرمزگان ، مهندس محمد رنجبر میناب اظهار کرد : توسعه اقتصادی و اجتماعی در هر منطقه نیازمند تأمین آب است و شرکت آب منطقه ای استان هرمزگان طی سالیان گذشته پروژه های متعددی را با هدف تأمین آب مورد نیاز شرب، کشاورزی و صنعت در سطح استان اجرا کرده است.

وی با بیان اینکه چهار پروژه تأمین و انتقال آب طی دو سال گذشته اجرا شده است، عنوان کرد: طرح تأمین و انتقال آّب به شهرک صنعتی میناب ، شهرک صنعتی تیاب ، طرح تأمین آب معدن سنگ تنگ زاغ و طرح انتقال آب به اراضی کشاورزی سبزپوشان حاجی آباد در سال های 1398 و 1399 با اعتباری بالغ بر هشتصد و سی میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای هرمزگان با اشاره به این نکته که اکنون شش پروژه دیگر در دست اقدام است، ابراز داشت: میانگین پیشرفت فیزیکی این طرح ها که با هدف تأمین بخشی از آب شرب بندرعباس و ایجاد بیش از 2 هزار و 500 فرصت شغلی در بخش کشاورزی و صنعت در حال اجرا است حدود 70 درصد است.

طرح نوسازی خط انتقال آبرسانی به بندرعباس 

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای هرمزگان اظهار کرد: با توجه به فرسوده بودن خط انتقال اول آبرسانی به بندرعباس و در راستای جلوگیری از کاهش هدر رفت آب، خسارت ها و اتفاقات در این خط، اجرای فاز اول پروژه نوسازی این خط انتقال در سال 1395 با هدف تامین پایدار آب شرب بندرعباس آغاز شد.

 

رنجبر میناب تشریح کرد: این طرح که یکی از پروژه های ملی شرکت آب منطقه ای هرمزگان محسوب می شود، دارای پیشرفت فیزیکی بیش از 65 درصد در فاز اول است.

وی با اشاره به هزار و 760 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده برای این پروژه، عنوان کرد: تأمین و اجرای 20 کیلومتر خط لوله فولادی به قطر هزار و 600 میلی‌متر و احداث حوضچه های شیرآلات و اتصالات از جمله اقدامات انجام شده در راستای اجرای این پروژه می باشد.

احداث خطوط انتقال آب از سدهای شمیل و نیان

رنجبر میناب تصریح کرد احداث خطوط انتقال آب از سدهای شمیل و نیان که از مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان هرمزگان محسوب می شود، هم اکنون دارای 95 درصد پیشرفت فیزیکی است.

وی با شاره به اعتبار 400 میلیارد ریالی این پروژه، خاطر نشان کرد: برای اجرای این پروژه اقداماتی نظیر احداث سامانه زهکشی و احداث ایستگاه پمپاژ به همراه خط انتقال آب از اقطار 400 میلیمتر تا 900 میلیمتر فولادی به طول 12 کیلومتر انجام شده است. با اجرای این طرح که ظرفیت انتقال آن هزار و 100 لیتر در ثانیه است امکان تأمین آب شرب و کشاورزی به صورت مستقل از منابع آبی سدهای شمیل و نیان امکان پذیر خواهد شد.

طرح تأمین آب معدن سنگ آهن رضوان

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای هرمزگان اظهار کرد: طرح تأمین آب معدن سنگ آهن رضوان به میزان 600 هزار متر مکعب در سال از طریق منابع داخلی شرکت در حال اجراست و بیش از 98 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

رنجبر میناب تصریح کرد: از جمله اقدامات انجام شده برای اجرای این پروژه می توان به خرید و اجرای 9 کیلومتر لوله فولادی به قطر 250 میلیمتر با اعتبار بالغ بر 165 میلیارد ریال اشاره کرد.

طرح بهسازی شبکه کشاورزی میناب

رنجبر میناب اظهار کرد: طرح بهسازی فاز دوم شبکه میناب شامل 2500 هکتار از اراضی بخش مرکزی میناب با هدف کاهش مصرف و جلوگیری از اتلاف آب از طریق تبدیل کانال های بتنی به لوله های تحت فشار نیز با پیشرفت فیزیکی 85 درصد در حال اجراست.

وی افزود با اجرای این پروژه بیش از 32 کیلومتر لوله به اقطار 200 الی 1200 میلیمتر از جنس جی آر پی، پلی اتیلن و فلزی با اعتباری بالغ بر هزار میلیارد ریال جایگزین کانال های فرسوده می شود.

وی افزود: با اتمام این طرح کل مساحت شبکه بهسازی شده به 5500 هکتار خواهد رسید.

طرح شبکه کشاورزی شمیل

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای اظهار داشت در راستای احیای منابع آب زیرزمینی و کاهش برداشت آبهای زیرزمینی در دشت شمیل و استفاده از آب سطحی به جای آن در اواخر سال 1399 طرح آبرسانی به 500 هکتار از اراضی واقع در دشت شمیل از محل ذخیره سدهای شمیل و نیان آغاز شد و هم اکنون با پیشرفت فیزیکی 40 درصد در حال اجرست.

رنجبرمیناب ادامه داد: این طرح شامل اجرای 5 کیلومتر لوله های پلی اتیلن به قطر 200 ، 250 و 315 میلیمتر می باشد و  اعتبار مورد نیاز آن بالغ بر چهل میلیارد ریال خواهد بود.

طرح آبرسانی به شبکه کشاورزی یکدار شهرستان جاسک

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای با بیان اینکه توسعه کشاورزی در منطقه محروم مکران نقش موثری در محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال پایدار دارد اعلام کرد: آبرسانی به 20002 هزار هکتار از اراضی یکدار از محل سد ذخیره ای جگین با پیشرفت فیزیکی 33 درصد و اعتباری بالغ بر 300 میلیارد ریال در حال انجام است.

وی افزود: عملیات اجرایی این طرح شامل احداث، خرید و نصب تجهیزات پمپاژ و همچنین خرید و اجرای 9 کیلومتر لوله فولادی به اقطار 800 و 900 میلیمتر جهت انتقال حدود 1000 لیتر در ثانیه آب مورد نیاز شبکه یکدار می باشد و تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

انتهای پیام /حیدری

 

 

آیا این خبر مفید بود؟