به گزارش خبرنگار رکنا از لرستان، اسفندیار حسنی مقدم در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه کشاورزان از پمپاژ آب به اراضی دیم برای کشت محصولات آبدوست خودداری کنند، افزود:  پمپاژ آب به اراضی دیم ممنوع است و کشاورزان مبادرت به کشت محصولات آبدوست نکنند چرا که امسال با خشکسالی روبرو هستیم.

وی افزود: لازم است که آب منطقه‌ای تخصیص آب و گرفتن حقابه را برای کشاورزان لحاظ کند که بر مبنای الگوی کشت فعالیت نمایند، علاوه بر این ضروری است تا استفاده درست از آب، رعایت حقابه و توجه به آب مورد نیاز پایین دست مد نظر کشاورزان استان قرار گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: امسال به دلیل کاهش بارندگی، نیاز است کشت به سمت محصولاتی رود که نیاز کمتری به آب دارند که توصیه می شود کشت گیاهان دارویی، زعفران و محصولات باغی مانند بادام، انجیر دیم، انگور و گل محمدی در دستور کار کشاورزان قرار گیرد چرا که این محصولات علاوه بر نیاز کمتر به آب، میزان بهره وری و تولید بالایی دارند.

وی با بیان اینکه محور توسعه استان کشاورزی و دامپروری است، گفت: با توجه به کمبود آب و خشکسالی‌ها، ضروری است که کشت‌ گلخانه مد نظر قرار گیرد و در این نوع از کشت، حدود ۹۰ درصد کاهش مصرف آب را به همراه دارد.

این در حالیست که متاسفانه عدم استقبال کشاورزان از الگوی کشت سبب شده تا نه تنها این الگو رعایت نشود بلکه برداشت بی رویه از آب رودخانه ها برای کشت برنج، رمق آب های زیرزمینی و رودخانه ها را بگیرد.

مهدی زکی‌پور | لرستان

آیا این خبر مفید بود؟