آثار مخرب زیست محیطی بر چهره خسته اردبیل

عملیات اجرایی پل قدس در اردبیل به‌رغم ایجاد ترافیک سنگین در شهر، باعث وارد آمدن آثار مخرب زیست محیطی در رودخانه بالیخلی چای اردبیل شده و راکد ماندن آب این رودخانه باعث متصاعد شدن بوی نامناسب و تجمیع حشرات در مرکز شهر شده است.

شهر اردبیل دارای آب و هوای خاص و منحصر بفرد است به گونه ای که نظیر آن در کمتر جایی از جهان وجود دارد و به دنبال آن از محیط زیست و پوشش گیاهی خاصی نیز برخوردار است.

علاوه بر کم‌توجهی مسئولان در حفظ محیط زیست و نگهداری مناسب از مناطق گردشگری، محیط زیست شهری نیز در اردبیل مغفول مانده و نیازمند همکاری و تعامل شهرداری و سازمان محیط زیست با یکدیگر است.

از طرفی برخی  پروژه‌ها نیز در اردبیل باعث وارد آمدن اثرات مخرب زیست محیطی در این شهر شده و جلوه نامناسبی به  شهر بخشیده است.برای مثال می توان به پروژه پل قدس اشاره کرد؛ احداث این پروژه از اوایل دهه 90 در اردبیل به تصویب رسیده اما این پروژه به رغم تزریق بودجه های شهری، استانی و کشوری همچنان به صورت حلزونی پیش می رود.

عملیات اجرایی پل قدس به رغم ایجاد ترافیک سنگین در شهر، باعث وارد آمدن آثار مخرب زیست محیطی در رودخانه بالیخلی چای اردبیل شده و راکد ماندن آب این رودخانه باعث متصاعد شدن بوی نامناسب و تجمیع حشرات در مرکز شهر شده است  اگرچه شهردار اردبیل احداث پل قدس را عامل کم آب شدن رودخانه نمی داند ،  و معتقد است  وضعیت نابسامان رودخانه از لحاظ زیست محیطی، قطعا به شهرداری مرتبط نیست،اما این در حالی است که تکمیل دیواره این رودخانه هنوز در اردبیل به اتمام نرسیده و در خصوص ورود پسماندهای شهری به این رودخانه تدابیر اساسی اندیشیده نشده است.

به رغم آثار زیست محیطی این پروژه در شهر، اخیرا نیز ریزش بتن قسمتی از پل باعث شد خودروی یکی از شهروندانی که در حال عبور از خیابان بود، خسارات قابل توجهی ببیند، و معلوم نیست تبعات این پل و عدم توجه به امنیت جانی و مالی شهروندان تا چه زمانی از دید مدیران شهری در اردبیل مغفول بماند.

متاسفانه مدیریت شهری اردبیل برای  پروژه‌های خود آغاز و پایانی متصور نیست و چشم اندازی برای آن ترسیم نمی‌کند.در خصوص پل قدس چندین بار قول تکمیل پروژه از سوی شهرداری داده شده اما چنین برآورد می شود که این قول ها بی پایه و اساس بوده اند و مردم نتیجه آن را ندیده اند.

زیرساخت‌های تفکیک زباله در اردبیل فراهم نیست

یکی از مسائل دیگر که در اردبیل مورد بی توجهی قرار گرفته، مسئله زباله های خانگی است؛ با وجود اینکه اردبیل یکی از قطب های مهم تولید مواد پلاستیکی در کشور است و محصولات پلاستیکی خود را به استان های دیگر نیز صادر می کند، در اردبیل خبری از سطل های زباله بزرگ و کوچک پلاستیکی نیست و سطل های زباله فلزی نیز فرسوده شده و بر سر هر کوچه ای شاهد هستیم که سطل واژگون شده و زیست شهری و سلامت شهروندان را تهدید می کند.

از طرف دیگر جایگاه هایی برای تفکیک زباله نیز در اردبیل به هیچ عنوان تعریف نشده و حتی در مرکز شهر نیز چنین امکانی برای شهروندان وجود ندارد که زباله های تر و خشک را در سطل های جداگانه بگذارند؛ در پیاده روها و معابر مختلف نیز سطل زباله به چشم نمی خورد اگر هم باشد به فاصله چند کیلومتری از هم تعبیه شده‌اند.

در زمانی که بهداشت خصوصا در ایام شیوع بیماری کرونا، حرف اول را می زند، شهر اردبیل به شهری تبدیل شده که وضعیت نابسامان زیست شهری چه قبل و چه بعد از کرونا تغییری نکرده و مردم از این جهت با مشکلات متعددی روبرو هستند.

امیدواریم با ورود سازمان محیط زیست، شبکه بهداشت، دستگاه قضایی و سمن های مرتبط با این مسئله، وضعیت محیط زیست شهری در اردبیل سامان یابد و شهروندان اردبیلی زندگی سالم تری را تجربه کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟